S účinnosťou od 1. 12. 2005 bol opäť novelizovaný zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov, a to zákonom č. 517/2005 Z. z.
S účinnosťou od 1. 12. 2005 bol opäť novelizovaný zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“), a to zákonom č. 517/2005 Z. z. (ďalej len „novela“).
Najzávažnejšími zmenami je zavedenie hornej hranice sadzby dane pri dani z pozemkov a dani zo stavieb, rozšírenie negatívneho vymedzenia predmetu dane z pozemkov o pozemky, na ktorých sú železničné dráhy, možnosť zavedenia zníženia dane z pozemkov, dane zo stavieb a dane z bytov, rozšírenie vymedzenia daňovníka dane zo stavieb aj na užívateľa stavby a zmena vymedzenia jednotlivej časti obce.
Daň z pozemkov
Predchádzajúce znenie zákona určovalo okruh daňovníkov dane z pozemkov, ako je vlastník pozemku, správca pozemku a nájomca pozemku. Novelou zákona sa rozšírilo vymedzenie daňovníka dane z pozemku, pričom daňovníkom dane z pozemkov je aj nájomca, ktorý má v nájme pozemky prenajaté od fyzickej osoby (FO) alebo právnickej osoby (PO), ktorej boli pridelené na obhospodarovanie náhradné pozemky vyčlenené z pôdneho fondu užívaného PO, až do vykonania pozemkových úprav.
Podľa novelizovaného § 6 ods. 2 písm. b) zákona predmetom dane z pozemkov nie sú pozemky alebo ich časti, na ktorých sú postavené pozemné komunikácie, s výnimkou verejných účelových komunikácií a železničné dráhy. Zároveň sa rozšírilo negatívne vymedzenie predmetu dane z pozemkov o pozemky alebo ich časti zastavané stavbami, ktoré nie sú predmetom dane zo stavieb podľa § 10 ods. 3 zákona (ide o pozemky zastavané stavbami s bytmi alebo nebytovými priestormi, ktoré sú predmetom dane z bytov, stavby priehrad, vodovodov, kanalizácií, zariadení na ochranu pred povodňami a rozvodov tepelnej energie).
Po novom sa vymedzil pojem stavebný pozemok, za ktorý sa považuje pozemok uvedený v právoplatnom stavebnom povolení až do právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia na stavbu. Celkovú výmeru stavebného pozemku tvoria parcely, ktorých parcelné čísla sú uvedené v právoplatnom stavebnom povolení. Stavebným pozemkom nie je pozemok uvedený v právoplatnom stavebnom povolení na zmenu stavby, najmä ak ide o prístavbu, nadstavbu alebo stavebnú úpravu.
Podľa predchádzajúceho znenia zákona základom dane z pozemkov, ktorými sú záhrady, zastavané plochy a nádvoria, stavebné pozemky a ostatné plochy, je hodnota pozemku určená vynásobením výmery pozemkov v m2 a hodnoty pozemku za 1 m2, ktorá je uvedená v prílohe č. 2, pokiaľ v § 7 ods. 4 zákona nie je uvedené inak. Novelou zákona bol koniec vety nahradený slovami „nie je uvedená iná hodnota pozemku podľa § 6 ods. 1 písm. g)“. Takéto určenie základu dane platí pre stavebné pozemky iba v prípade, že správca dane neustanoví hodnotu stavebného pozemku na základe všeobecne záväzného nariadenia (VZN) obce.
Novým ustanovením sa zúžila možnosť správcu dane určiť VZN iné hodnoty pozemkov a pôdy, ako ustanovuje príloha č. 1, č. 2 alebo osobitný predpis. Podľa novelizovaného § 7 ods. 4 zákona správca dane môže na základe VZN ustanoviť, že namiesto hodnoty stavebného pozemku uvedenej v prílohe č. 2 sa použije hodnota stavebného pozemku uvedená vo VZN obce