Uplatňovanie DPH pri predaji podniku alebo jeho časti upravuje ust. § 10 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH"). Uvedené ustanovenie zákona o DPH definuje plnenia, ktoré sa v súlade so zákonom o DPH nepovažujú za dodanie tovaru ani za dodanie služby, jedným z týchto plnení je aj predaj podniku alebo jeho časti. Podľa § 10 ods. 1 zákona o DPH sa predaj podniku alebo jeho časti tvoriacej samostatnú organizačnú zložku nepovažuje za dodanie tovaru a dodanie služby.
Zmluva o predaji podniku je upravená v § 476 až § 488 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p. (ďalej len „Obchodný zákonník“). Zmluvou o predaji podniku sa predávajúci zaväzuje previesť na kupujúceho vlastnícke právo k veciam, iné práva, a iné majetkové hodnoty, ktoré slúžia na prevádzkovanie podniku a kupujúci sa zaväzuje prevziať záväzky predávajúceho súvisiace s podnikom a zaplatiť kúpnu cenu. Zmluva vyžaduje písomnú formu a overené podpisy predávajúceho a kupujúceho.
Podstatnými časťami zmluvy o predaji podniku sú:
- označenie zmluvných strán,
- určenie podniku alebo jeho časti, ktoré sú predmetom predaja,
- jednoznačné definovanie, že zmluva sa vzťahuje na prechod všetkých práv a záväzkov, spojených s prevádzkou podniku alebo jeho časti,
- určenie kúpnej ceny.
Predmetom zmluvy musí byť vždy podnik ako celok alebo jeho časť tvoriaca samostatnú organizačnú zložku (nemusí ísť však o organizačnú zložku zapísanú v obchodnom registri, ale mala by byť schopná samostatnej existencie). Zásadným znakom tejto zmluvy je, že jej predmetom nie je jednotlivá vec, ale podnik ako súbor hmotných a nehmotných zložiek podnikania. Pod pojmom hmotné zložky možno rozumieť nehnuteľné a hnuteľné veci.
Nehmotnými zložkami sú najmä obchodné meno, obchodné tajomstvo, ochranné známky, know-how, goodwill, sieť obchodných v