Plnenie povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím

Vydáno: 37 minút čítania

Zamestnávateľ má povinnosť zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím, ak zamestnáva najmenej 20 zamestnancov a ak príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v evidencii uchádzačov o zamestnanie vedie občanov so zdravotným postihnutím.

Ak sú splnené tieto ­podmienky, zamestnávateľ je povinný zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím (ďalej „občan so ZP“) v počte, ktorý predstavuje 3,2 % z celkového počtu zamestnancov zamestnávateľa. Túto povinnosť ukladá zamestnávateľovi zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o službách zamestnanosti“), ktorý ustanovuje aj ďalšie povinnosti zamestnávateľa súvisiace so zamestnávaním občanov so ZP (bez ohľadu na ich počet). Ide o povinnosť:

  • viesť evidenciu zamestnancov – občanov so ZP,
  • zabezpečovať pre občanov so ZP vhodné podmienky na výkon práce,
  • vykonávať zaškoľovanie občanov so ZP a počas ich zamestnávania venovať osobitnú starostlivosť zvyšovaniu ich kvalifikácie,
  • preukázať plnenie povinného podielu počtu občanov so ZP na celkovom počte zamestnancov za predchádzajúci kalendárny rok, a to najneskôr do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka; plnenie povinnosti sa preukazuje na tlačive predpísanom Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny (ďalej len „ÚPSVR“ alebo „úrad práce“) s názvom „Ročný výkaz o plnení povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím“. (­Pozn.: Vzor výkazu uverejňujeme za článkom na www.daneauctovnictvo.sk.)

Za zamestnanca sa na účely zákona o službách zamestnanosti považuje fyzická osoba (FO) v pracovnom pomere podľa Zákonníka práce alebo v obdobnom pracovnom vzťahu (napr. podľa zákona č. 400/2009 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p.).

♦ Príklad č. 1:

Zamestnávateľ zamestnáva 22 zamestnancov. Z tohto 4 zamestnanci vykonávajú zárobkovú činnosť na základe dohody o pracovnej činnosti a 2 na základe dohody o brigádnickej práci študentov. Je zamestnávateľ povinný zamestnávať občanov so ZP, resp. preukazovať toto plnenie na predpísanom ročnom výkaze?

Povinnosť zamestnávať občanov so ZP sa vzťahuje len na toho zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najmenej 20 zamestnancov a ak úrad práce v evidencii uchádzačov o zamestnanie vedie občanov so ZP. U zamestnávateľa síce pracuje 22 zamestnancov, ale zamestnanci, ktorí vykonávajú zárobkovú činnosť na základe jednej z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti a dohoda o brigádnickej práci študentov), sa do celkového počtu zamestnancov na tento účel nezapočítavajú. Vzhľadom na to, že zamestnávateľ na tieto účely zamestnáva len 16 zamestnancov (22 – 6), voči príslušnému úradu práce povinnosť preukazovať plnenie povinného podielu zamestnávania občanov so ZP nemá.

* * *

Užitočná rada: Občan so zdravotným postihnutím je na účely tohto zákona uznaný za invalidného podľa § 71 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p. (ďalej len „zákon o sociálnom poistení“) a podľa § 44 zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon č. 328/2002 Z. z.“).

Občan je invalidný, ak pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou FO, alebo ak policajt alebo profesionálny vojak v dôsledku služobného úrazu alebo choroby z povolania nie je spôsobilý vykonávať službu v ozbrojených bezpečnostných zboroch, ozbrojených zboroch, Hasičskom a záchrannom zbore, Horskej záchrannej službe, Slovenskej informačnej službe, Národnom bezpečnostnom úrade alebo v ozbrojených silách a jeho schopnosť vykonávať primerané civilné zamestnanie je v dôsledku služobného úrazu alebo choroby z povolania znížená najmenej o 20 %. Občan so zdravotným postihnutím je povinný zamestnávateľovi preukázať invaliditu a percentuálnu mieru poklesu jeho schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť z dôvodu telesnej poruchy, duševnej poruchy alebo poruchy správania rozhodnutím alebo oznámením Sociálnej poisťovne alebo posudkom útvaru sociálneho zabezpečenia podľa zákona č. 328/2002 Z. z.

Za rok 2016 je zamestnávateľ povinný preukázať plnenie povinného podielu počtu občanov so ZP príslušnému úradu práce najneskôr do 31. marca 2017 na tlačive „Ročný výkaz o plnení povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím za rok 2016“ (ďalej len „Ročný výkaz“). Za príslušný úrad práce sa na tieto účely rozumie úrad, v ktorého pôsobnosti sa nachádza sídlo zamestnávateľa, resp. sídlo jeho organizačnej zložky.

Určenie povinného podielu

Počet občanov so ZP, ktorých je zamestnávateľ povinný zamestnávať, sa odvodzuje od celkového počtu zamestnancov, ktorý predstavuje priemerný evidenčný počet zamestnancov vo FO za rok 2016. Výpočet priemerného evidenčného počtu zamestnancov vo FO sa realizuje v súlade s Metodickými vysvetlivkami uvedenými v štatistickom výkaze ŠÚ SR „Práca 2-04“ na príslušný rok (ďalej len „metodika k výkazu „Práca 2-04“). Nad rámec identifikácie zamestnancov uvedených v metodických vysvetlivkách (5. Modul) štatistického výkazu, sa do celkového počtu zamestnancov, z ktorého sa vypočíta povinný podiel zamestnávania občanov so ZP, nezapočítavajú:

  • zamestnanci, ktorí plnia úlohy zamestnávateľa v zahraničí v súlade so zákonom č. 151/2010 Z. z. o zahraničnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 403/2010 Z. z.,
  • príslušníci Policajného zboru, príslušníci Slovenskej informačnej služby, príslušníci Národného bezpečnostného úradu, príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže, príslušníci Hasičského a záchranného zboru, príslušníci Horskej záchrannej služby, colníci a profesionálni vojaci, ktorí vykonávajú štátnu službu.

Z uvedeného vyplýva, že zamestnávateľ určí počet občanov ZP, ktorých má povinnosť zamestnávať, v troch nasledovných krokoch:

  1. vypočíta priemerný evidenčný počet zamestnancov vo FO za rok 2016; tento údaj sa v zmysle metodiky k výkazu „Práca 2-04“ uvádza na 1 desatinné miesto,
  2. upraví (zníži) vypočítaný priemerný evidenčný počet zamestnancov vo FO za rok 2016 o osoby, ktoré sa do tohto počtu zamestnancov nezapočítajú (zamestnanci plniaci úlohy v zahraničí, policajti, hasiči a pod.),
  3. vypočíta počet zamestnancov – občanov so ZP, ktorých je zamestnávateľ povinný zamestnávať; ich počet určí vo výške 3,2 % podielu z priemerného evidenčného počtu zamestnancov.

♦ Príklad č. 2:

Aký počet občanov so ZP boli organizácie povinné zamestnávať, ak bol celkový počet zamestnancov za rok 2016 vo výške, ktorý je uvedený v nasledovnej tabuľke?

Počet občanov so ZP, ktorých bol zamestnávateľ povinný zamestnávať, sa určí ako 3,2 % podiel z celkového počtu zamestnancov. Zistený počet občanov so ZP, ktorých je zamestnávateľ povinný zamestnávať a skutočný počet občanov so zdravotným postihnutím, ktorých zamestnávateľ zamestnával, sa zaokrúhľuje na celé čísla od 0,5 vrátane smerom nahor.

Celkový počet zamestnancov

za rok 2016

Související dokumenty

Súvisiace články

Vysporiadanie daňovej povinnosti študenta za rok 2021
Vozidlo a zamestnávateľ
Pracovné cesty v daňových súvislostiach
Platenie poistného na sociálne a zdravotné poistenie do verejnoprávnych fondov od 1. 1. 2017
Komentár k zákonu o zdravotnom poistení
Výkon viacerých zárobkových činností a poradie platenia poistného
Daňový bonus v praxi v roku 2020
Zamestnanie cudzinca z Európskej únie
Osobný automobil v podnikaní fyzických osôb z hľadiska dane z príjmov
Zmeny v oblasti dane z príjmov fyzických a právnických osôb prijaté v roku 2021
Najvýznamnejšie zmeny v tlačivách daňových priznaní fyzických osôb za zdaňovacie obdobie roka 2021
Benefity pre zamestnancov - opcie
8 najradikálnejších zmien pre SZČO a zamestnancov platných od 1. januára 2013
Zvýšenie sumy životného minima a dopad na mzdové veličiny
Platenie dane z pridanej hodnoty z odpísaného vozidla poskytnutého na prenájom zamestnancovi
Dopad dane z pridanej hodnoty na daň z príjmov
Auto v podnikaní: daňové výdavky, odpočet DPH a iné
Uplatňovanie nezdaniteľných častí základu dane v roku 2024
Príspevok na rekreáciu alebo športovú činnosť dieťaťa

Súvisiace otázky a odpovede

Náhrady zamestnancom
Cestovné náhrady zamestnancov pracujúcich v zahraničí
Výkaz nedoplatkov zo zdravotnej poisťovne
Permanentky na plaváreň zakúpené zo sociálneho fondu
Zdanenie nepeňažného príjmu
Použitie motorového vozidla zamestnávateľa na služobné a súkromné účely
Parkovanie
Zapožičanie zamestnanca
Vstupná zdravotná prehliadka
Dioptrické okuliare ako výdavok a daňový dopad u zamestnávateľa a zamestnanca
Zákon o výkone práce vo verejnom záujme a zamestnanci súkromnej ZŠ
Zdanenie príjmu
Nárok na daňový bonus vylúčenie dieťaťa zo štúdia
Posudzovanie príjmov na účely zamestnaneckej prémie
Príplatky za prácu v sobotu a v nedeľu
Dohoda o pracovnej činnosti a občan ČR
Zákonník práce § 75
Vzdelávanie zamestnancov
RZZP za rok 2015 z hľadiska JÚ, PÚ a dani z príjmov
Využívanie automobilu spoločníkom s. r. o.