Pokiaľ daňový subjekt nemôže v daňovom konaní robiť jednotlivé procesné úkony, musí mať ustanoveného zástupcu, ktorý tak spraví. Pritom môže ísť napríklad o maloletú osobu alebo osobu, ktorá je zastúpená opatrovníkom. Pritom zástupcu daňového subjektu môže príslušný správca dane ustanoviť výlučne rozhodnutím. Uvedené rozhodnutie musí spĺňať formálne, a aj obsahové náležitosti ustanovené právnou úpravou. Taktiež je potrebné zvážiť okamih, od ktorého nadobúda plnomocenstvo voči správcovi dane právne účinky v konkrétnom prípade.
Príklady, keď je možné využiť zastupovanie daňového subjektu
Právny inštitút zastupovania v daňovom konaní je využiteľný pri nemožnosti doručiť písomnosť daňovému subjektu. V rámci daňového konania totiž dochádza často k potrebe doručiť určitú písomnosť, ktorá je podstatná pre daňové konanie. Tak napríklad môže ísť o výzvu na podanie daňového priznania podľa § 15 ods. 2 zákona č. 563/2009 Z.z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len "daňový poriadok"), ktorá pokiaľ nebude povinnému daňovému subjektu doručená riadne a včas, môže dôjsť k oneskoreniu alebo nepodaniu daňového priznania, čo môže viesť k určovaniu dane podľa pomôcok v súlade s § 15 ods. 3 a § 48 ods. 1 písm. a) daňového poriadku.
O uvedenom svedčí aj § 9 ods. 6 daňového poriadku, podľa ktorého daňovému subjektu, ktorého pobyt nie je známy alebo ktorému sa nepodarilo doručiť písomnosť na známu adresu mimo územia Slovenskej republiky a nezvolil si žiadneho zástupcu, môže ustanoviť zástupcu správca dane.
V priebehu daňového konania je veľmi podstatné, aby si daňový subjekt, ktorý je fyzická osoba, riadne preberal písomnosti správcu dane, ktoré sú mu adresované, inak tieto nadobudnú právne účinky a budú sa považovať za doručené aj keď o nich daňový subjekt nemal vedomosť.
V konkrétnom prípade sa totiž môže stať, že nebude možné doručiť písomnosť určenú do vlastných rúk daňovému subjektu, fyzickej osobe, a ani opakovaný pokus o doručenie tejto písomnosti nebude úspešný. V takomto prípade sa uplatní postup podľa § 31 ods. 2 daňového poriadku a túto písomnosť uloží doručovateľ na pošte a fyzickú osobu o tom vhodným spôsobom vyrozumie. Ak si nevyzdvihne fyzická osoba písomnosť do 15 dní od jej uloženia, považuje sa posledný deň tejto lehoty za deň doručenia, aj keď sa fyzická osoba o jej uložení nedozvedela v danom prípade.
Skutočnosť, že si daňový subjekt neprevzal predmetnú písomnosť určenú do vlastných rúk teda nebráni v tom, aby táto píso