Novinky v zdaňovaní príjmov zo závislej činnosti v roku 2014

Vydáno: 35 minút čítania

Tak ako každý rok, majú zamestnávatelia povinnosť vykonať niektorým zamestnancom ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti (ďalej aj „ročné zúčtovanie“) a činnosti spojené s vysporiadaním daňovej povinnosti týchto zamestnancov. Zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti sú počas kalendárneho roka zdaňované preddavkovým spôsobom, t. j. zamestnávateľ vyberie preddavok na daň zo zdaniteľných príjmov a nakoľko ide o preddavky na daň, tieto sa musia vysporiadať po skončení zdaňovacieho obdobia (po uplynutí kalendárneho roka) formou vykonania ročného zúčtovania u zamestnávateľa alebo formou podania daňového priznania, ktoré podáva fyzická osoba u príslušného správcu dane.

V článku vám prinášame najvýznamnejšie zmeny s dopadom na výpočet daňovej povinnosti z príjmov zo závislej činnosti zamestnancov, ktoré vyplývajú z novelizácie zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) a oboznámime vás s povinnosťami zamestnávateľov v mzdovej učtárni v súvislosti s vykonaním ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti.

Novinky v zdaňovaní príjmov zo závislej činnosti

Dňa 13. septembra 2013 bola schválená novela č. 318/2013 Z. z., ktorou sa mení a dopĺňa zákon č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení“). V Čl. II tejto novely sa s účinnosťou od 1. januára 2014 mení a dopĺňa ZDP. Ďalšia novela č. 463/2013 Z. z., ktorá s účinnosťou od 1. januára 2014 mení a dopĺňa ZDP, bola schválená dňa 3. decembra 2013.

Príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie ako nová daňová úľava

Pri vysporiadaní daňovej povinnosti za zdaňovacie obdobie roku 2013 si zamestnanec môže uplatniť nárok na tieto nezdaniteľné časti základu dane:

  • nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, nárok si daňovník môže uplatňovať každý mesiac alebo až po uplynutí zdaňovacieho obdobia v ročnom zúčtovaní preddavkov na daň, príp. pri podaní daňového priznania,
  • nezdaniteľnú časť základu dane na manželského partnera, nárok si daňovník môže uplatniť po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak spĺňa zákonom stanovené podmienky, v ročnom zúčtovaní preddavkov na daň, príp. pri podaní daňového priznania,
  • nezdaniteľnú časť základu dane na dobrovoľné príspevky na starobné dôchodkové sporenie, nárok si daňovník môže uplatniť po uplynutí zdaňovacieho obdobia v ročnom zúčtovaní preddavkov na daň, príp. pri podaní daňového priznania; tento druh daňovej úľavy je zavedený len dočasne do 31. 12. 2016.

Od 1. 1. 2014 sa zavádza nová nezdaniteľná časť základu dane, ktorou sú príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie preukázateľne zaplatené podľa zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení a príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie v zahraničí rovnakého alebo porovnateľného druhu. Nárok na túto daňovú úľavu si daňovník môže uplatniť až po skončení zdaňovacieho obdobia v ročnom zúčtovaní preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti alebo podaním daňového priznania, prvýkrát za zdaňovacie obdobie roku 2014. Maximálna výška preukázateľne zaplatených príspevkov, o ktoré si bude môcť daňovník znížiť čiastkový základ dane, je v úhrne najviac 180 € ročne. Na uplatnenie novej nezdaniteľnej časti základu dane musí daňovník súčasne splniť tieto zákonom ustanovené podmienky:

  1. príspevky musia byť zaplatené na základe účastníckej zmluvy uzatvorenej po 31. decembri 2013, resp. zmenenej s účinnosťou od tohto dátumu, pričom obsahom zmeny musí byť upustenie od dávkového plánu, ktorý tvoril súčasť zmluvy,
  2. daňovník nebude mať uzatvorenú inú účastnícku zmluvu podľa zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení („so starými podmienkami“), ktorá nebude spĺňať zákonom ustanovené podmienky; v prípade, že daňovník bude mať od 1. 1. 2014 uzatvorených viacero účastníckych zmlúv a bude si chcieť uplatniť nárok na nezdaniteľnú časť základu dane vo výške preukázateľne zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, je potrebné, aby prijal nové podmienky na všetkých jeho uzatvorených zmluvách.

Ako doklad o zaplatení príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie bude určený výpis z osobného účtu zaslaný dôchodkovou ­spoločnosťou, ktorý bude zasielaný sporiteľom vždy do konca januára za predchádzajúci kalendárny rok. Pri vysporiadaní daňovej povinnosti formou podania daňového priznania bude tento doklad potrebný na kontrolné účely. Ak dôjde v súvislosti s uplatnením tejto novej daňovej úľavy k porušeniu podmienok, t. j., ak bude daňovníkovi vyplatený predčasný výber a v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach si daňovník uplatnil nezdaniteľnú časť základu dane na príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom bol predčasný výber vyplatený, a to o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, o ktoré si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane.

Tip: Predčasný výber je nový druh dávky doplnkového dôchodkového sporenia, ktorý bol zavedený novelou zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení s účinnosťou od 1. 1. 2014. Nárok na predčasný výber má len ten sporiteľ, ktorý pristúpil na nové podmienky (upustenie od dávkového plánu v účastníckej zmluve), platné po 1. 1. 2014. Predčasný výber predstavuje „alternatívu“ odstupného, určeného pre tých účastníkov, ktorí sa z rôznych dôvodov rozhodnú ukončiť sporenie v systéme doplnkového dôchodk

Související dokumenty

Súvisiace články

Zmeny v tlačivách daňových priznaní fyzických osôb za zdaňovacie obdobie roka 2019
Daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb za rok 2005
Komentár k zmenám zákona o dani z príjmov s účinnosťou od 1. 1. 2005
Ako opraviť chyby pri zdaňovaní príjmov zo závislej činnosti
Ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za rok 2016
Úhrady za ďalšie vzdelávanie zdravotníkov – nová odpočítateľná položka od základu dane za rok 2008
Sumy potrebné pre výpočet daňovej povinnosti k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2013
Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby – typ A za rok 2010
Skutočnosti dôležité pre výpočet daňovej povinnosti fyzickej osoby za rok 2010
Uplatňovanie nezdaniteľných častí základu dane v roku 2022 (2. časť)
Sociálny fond z hľadiska zákona o dani z príjmov
Oprava dane z príjmov zo závislej činnosti a daňových bonusov v roku 2020
Vybrané opatrenia vlády SR v období pandémie pre zamestnávateľov a zamestnancov
Odpočítateľné položky od základu dane v roku 2019 pre fyzické osoby
Legislatívne zmeny v mzdovej učtárni v roku 2019 (2. časť)
Vysporiadanie daňovej povinnosti fyzickej osoby k dani z príjmov za rok 2017
Vplyv stanovenia životného minima na daň z príjmov fyzických osôb
Oprava ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti
Podávanie prehľadu a hlásenia

Súvisiace otázky a odpovede

Daňový bonus SZČO
Daňový bonus a odídenec
Daňový bonus a NČZD na manželku
Príspevok na podporu zamestnancov podľa § 50a zákona o službách zamestnanosti
Posudzovanie príjmov na účely zamestnaneckej prémie
Dovolenka nad rámec zákona
Dioptrické okuliare ako výdavok a daňový dopad u zamestnávateľa a zamestnanca
Mzdové nároky zamestnanca
Odmena za vytvorenie softvéru
Stravné poukážky a ich nominálna hodnota
Daňový bonus a ročné zúčtovanie preddavkov na daň
Použitie motorového vozidla zamestnávateľa na služobné a súkromné účely
Medzinárodný prenájom pracovnej sily
Tvorba sociálneho fondu a spoločník v s.r.o.
Zdaňovanie vreckového
Permanentky na plaváreň zakúpené zo sociálneho fondu
Zdanenie príjmu
Nárok na daňový bonus vylúčenie dieťaťa zo štúdia
Zdanenie nepeňažného príjmu
Parkovanie