Podávanie prehľadu a hlásenia

Vydáno: 22 minút čítania

Podľa ust. § 39 ods. 9 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, je povinný predkladať miestne príslušnému správcovi dane v lehote podľa § 49 ZDP:

  1. prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z príjmov zo závislej činnosti, ktoré zamestnancom vyplatil, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny mesiac (ďalej len „prehľad“),
  2. hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti poskytnutých jednotlivým zamestnancom bez ohľadu na to, či ide o peňažné plnenie alebo nepeňažné plnenie za uplynulé zdaňovacie obdobie, o zrazených preddavkoch na daň, o zamestnaneckej prémii a o daňovom bonuse (ďalej len „hlásenie“); hlásenie obsahuje aj meno a priezvisko osoby, ktorej bol príjem poskytnutý, jej rodné číslo, nezdaniteľné časti základu dane, poistné a príspevky, ktoré platí zamestnanec, preddavky na daň, daňový bonus, zamestnaneckú prémiu a daň, ak nejde o osoby, na ktoré sa vzťahujú osobitné spôsoby vykazovania údajov podľa osobitného predpisu.

Prehľad a hlásenie nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48 ZDP, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.

Prehľad a hlásenie sa predkladá na tlačive, ktorého vzor určuje Ministerstvo financií SR. Za zdaňovacie obdobie 2013 ho určilo oznámením č. MF/026368/2013-721 o určení vzorov tlačív podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. v súvislosti s príjmami zo závislej činnosti, ktoré uverejnilo vo Finančnom spravodajcovi 12/2013 a v tomto Finančnom spravodajcovi určilo aj vzor tlačiva prehľad na zdaňovacie obdobie 2014. Obidve tlačivá miestne príslušnému správcovi dane podáva len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane. Vzhľadom na uvedené je potrebné vedieť, kto sa považuje za zamestnávateľa a platiteľa dane. Pre účely ZDP sa v súlade s ustanovením § 5 ods. 2 zamestnávateľom rozumie tá osoba, ktorá vypláca príjmy zo závislej činnosti. Tento pojem, ktorý slúži len pre účely ZDP, nie totožný s pojmom zamestnávateľ, ktorý vymedzuje zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p. ZDP v § 2 písm. v) ustanovuje aj pojem platiteľ dane, ktorým je fyzická alebo právnická osoba, ktorá je povinná zraziť alebo vybrať daň alebo preddavok na daň od daňovníka a ktorá je povinná daň alebo preddavok na daň vybrané od daňovníka alebo zrazené daňovníkovi odvádzať správcovi dane a majetkovo za ne zodpovedá.

Z uvedených definícií vyplýva, že zamestnávateľom, ktorý je platiteľom dane, je fyzická alebo právnická osoba, ktorá vypláca príjmy zo závislej činnosti a z týchto príjmov je povinná zraziť a odviesť preddavok na daň, resp. daň. V praxi vždy neplatí to, že ten, kto je zamestnávateľom, musí byť aj platiteľom dane. Napr. § 34 ZDP ustanovuje pojem zamestnávateľ, ktorý nie je platiteľom dane. Ide o takého zamestnávateľa, ktorý vypláca príjmy zo závislej činnosti, ale nie je povinný z týchto príjmov zraziť preddavok na daň, resp. daň. Môže ísť napr. o zahraničného zamestnávate­ľa, ktorý nie je povinný z príjmov zo závislej činnosti zraziť preddavok daň podľa slovenských predpisov.

Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane (ďalej len „zamestnávateľ“), podáva prehľad a hlásenie v lehote ustanovenej v § 49 ods. 2 ZDP, a to prehľad do konca kalendárneho mesiaca, za predchádzajúci kalendárny mesiac a hlásenie do konca apríla po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak ZDP neustanovuje inak.

Prehľad

Zamestnávateľ podáva prehľad v mesačných intervaloch, ak mesačne vypláca príjmy zo závislej činnosti svojim zamestnancom. Pokiaľ by zamestnávateľ svojim zamestnancom v niektorom mesiaci príjem zo závislej činnosti nevyplatil, potom tento zamestnávateľ nie je povinný za príslušný mesiac podať prehľad.

Související dokumenty

Súvisiace články

Vybrané opatrenia vlády SR v období pandémie pre zamestnávateľov a zamestnancov
Daňové termíny v roku 2021
Podávanie prehľadu a hlásenia
Dovolenka nad rámec zákona
Uplatnenie § 5 ods. 7 písm. o) zákona o dani z príjmov v praxi
Pracovné cesty v daňových súvislostiach
Sociálny fond z hľadiska zákona o dani z príjmov
Ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za rok 2016
Benefity zamestnancov z hľadiska daňových a účtovných predpisov
Mzdový list a jeho náležitosti
Novinky v zdaňovaní príjmov zo závislej činnosti v roku 2014
Uplatňovanie nezdaniteľných častí základu dane v roku 2022 (2. časť)
Oprava dane z príjmov zo závislej činnosti a daňových bonusov v roku 2020
Daňové a účtovné vysporiadanie preplatkov a nedoplatkov z ročného zúčtovania poistného na zdravotné poistenie (II.)
Vybrané príjmy zo zamestnania oslobodené od dane z príjmov
Brigády študentov a zdaňovanie ich príjmu
Úhrady za ďalšie vzdelávanie zdravotníkov – nová odpočítateľná položka od základu dane za rok 2008
Daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb za rok 2005
Cudzinec a poskytovanie daňových výhod

Súvisiace otázky a odpovede

Posudzovanie príjmov na účely zamestnaneckej prémie
Medzinárodný prenájom pracovnej sily
Parkovanie
Zapožičanie zamestnanca
Vstupná zdravotná prehliadka
Odmena pre konateľa z Českej republiky
Dioptrické okuliare ako výdavok a daňový dopad u zamestnávateľa a zamestnanca
Zákon o výkone práce vo verejnom záujme a zamestnanci súkromnej ZŠ
Zdanenie príjmu
Nárok na daňový bonus vylúčenie dieťaťa zo štúdia
Príplatky za prácu v sobotu a v nedeľu
Náhrady zamestnancom
Dohoda o pracovnej činnosti a občan ČR
Cestovné náhrady zamestnancov pracujúcich v zahraničí
Zákonník práce § 75
Vzdelávanie zamestnancov
RZZP za rok 2015 z hľadiska JÚ, PÚ a dani z príjmov
Využívanie automobilu spoločníkom s. r. o.
Výkaz nedoplatkov zo zdravotnej poisťovne
Zdaňovanie vreckového