Podľa § 3 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“) účtovná jednotka (ÚJ) účtuje a vykazuje účtovné prípady v účtovnom období, s ktorým časovo a vecne súvisia. Ak túto zásadu nemožno dodržať, ÚJ ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili. Podľa § 7 zákona o účtovníctve je ÚJ povinná účtovať tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva a o finančnej situácii ÚJ.
Zobrazenie v účtovnej závierke je verné, ak obsah položiek účtovnej závierky zodpovedá skutočnosti a je v súlade s ustanovenými účtovnými zásadami a účtovnými metódami. Zobrazenie v účtovnej závierke je pravdivé, ak sú pri ňom použité účtovné zásady a účtovné metódy, ktoré vedú k dosiahnutiu verného zobrazenia skutočností v účtovnej závierke. ÚJ je povinná ďalej viesť účtovníctvo správne, úplne, preukázateľne, zrozumiteľne a spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov. Podľa § 8 zákona o účtovníctve účtovníctvo ÚJ je:
- správne, ak ÚJ vedie účtovníctvo podľa zákona o účtovníctve a ostatných predpisov (opatrení) z oblasti účtovníctva,
- úplné, ak ÚJ zaúčtovala všetky účtovné prípady v účtovnom období v účtovných knihách, zostavila individuálnu, prípadne konsolidovanú účtovnú závierku, vyhotovila výročnú správu (ak má takúto povinnosť), zverejnila údaje z účtovnej závierky a z výročnej správy, uložila dokumenty a ak má o týchto skutočnostiach všetky účtovné záznamy,
- preukázateľné, ak všetky účtovné záznamy sú preukázateľné a ÚJ vykonala inventarizáciu,
- zrozumiteľné, ak umožňuje určiť obsah účtovných prípadov,
- vedené spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov, ak sa trvalosť zabezpečí po celú dobu spracovania a úschovy.
Aj pri starostlivom vykonávaní zápisov v účtovných písomnostiach sa môžu vyskytnúť prípady, že sa niektorý zápis urobí nesprávne a treba ho opraviť (oprava účtovníctva v bežnom účtovnom období, resp. v minulých účtovných obdobiach), prípadne sa účtovný prípad nezaúčtuje v tom účtovnom období, do ktorého patrí, a preto ho musí ÚJ doúčtovať. Vynechanie alebo chybné zaúčtovanie účtovného prípadu v príslušnom účtovnom období má za následok chybne vykázané údaje v účtovnej závierke. Účtovné chyby najčastejšie vznikajú v dôsledku matematických omylov, neúčtovania účtovných prípadov v účtovnom období, s ktorým časovo a vecne súvisia, oneskoreného získania účtovných dokladov, nesprávneho oceňovania majetku a záväzkov, alebo v dôsledku nesprávneho výkladu predpisov.
Oprava chýb
Ak ÚJ nezaúčtuje účtovný prípad do účtovného obdobia, s ktorým súvisí, alebo ho zaúčtuje nesprávne, účtovníctvo, ako aj účtovná závierka tejto ÚJ, nie je v súlade so základnými zásadami zákona o účtovníctve. Aby tieto chyby ÚJ v účtovníctve odstránila, musí ÚJ účtovať o ich oprave:
- v bežnom účtovnom období, ak sa chyba stala priamo v danom bežnom účtovnom období,
- za minulé účtovné obdobia – pričom aj táto oprava sa účtuje v bežnom účtovnom období, teda v období, v ktorom sa chyba zistila,
- ak chybu zistí ešte pred schválením účtovnej závierky, môže znovu otvoriť účtovné knihy, zaúčtovať opravu a zostaviť novú správnu účtovnú závierku.
K oprave chyby pristupuje ÚJ podľa času, kedy bola chyba zistená. Ak sa účtovné chyby týkajú účtovných prípadov bežného účtovného obdobia, ich oprava sa vykoná do uzatvorenia účtovných kníh, prípadne do dňa zostav