Daňová evidencia
Počet vyhľadaných dokumentov: 38
Zoradiť podľa:
Počet vyhľadaných dokumentov: 38
Zoradiť podľa:
- Článek
V prípade posúdenia zdanenia príjmov z predaja nehnuteľností, ale aj predaja hnuteľných vecí je potrebné rozlíšiť, či predávané nehnuteľnosti a hnuteľné veci sú v čase ich predaja zaradené v obchodnom majetku daňovníka fyzickej osoby, o ktorom by táto účtovala alebo viedla daňovú evidenciu pri dosahovaní príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo je o nich účtované alebo vedená evidencia ako o obchodnom majetku pri príjmoch z prenájmu alebo z použitia diela alebo umeleckého výkonu resp. ich predáva až v čase ich vyradenia z tohto obchodného majetku resp. nikdy v jeho obchodnom majetku ani neboli zahrnuté.
- Článek
Podnikateľ môže pôsobiť ako fyzická osoba alebo ako právnická osoba. Toto je rozhodujúce kritérium pre výber právnej formy. Právna forma môže mať potom podobu podniku jednotlivca (v prípade fyzickej osoby) alebo podobu obchodnej spoločnosti, družstva alebo štátneho podniku. Ďalej uverejňujeme dokončenie článku, ktorého prvú časť ste mohli čítať v predošlom čísle.
Živnostník musí podať dodatočné daňové priznanie za rok 2020. V riadnom daňovom priznaní 2020 uplatňoval jednoduché účtovníctvo. V dodatočnom daňovom priznaní môžeme uplatniť daňovú evidenciu? (Proste označiť v priznaní, že sme uplatnili daňovú evidenciu - § 6 ods. 11, t. j. nie jednoduché účtovníctvo).
- Článek
V priebehu roka 2021 boli schválené tri novely zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „daňový poriadok“).
- Článek
Pri určovaní rozsahu daňových výdavkov v súvislosti s automobilom je potrebné predovšetkým riešiť otázku jeho zahrnutia alebo nezahrnutia do obchodného majetku fyzickej osoby. Od tejto skutočnosti sa následne odvíja aj napr. zdanenie resp. nezdanenie príjmu z predaja takéhoto osobného automobilu. Rovnako je dôležité aj rozlíšenie, či daňovník auto v podnikaní využíva sám alebo ho ako zamestnávateľ dáva k dispozícii zamestnancom, a to nielen na výkon jeho podnikateľskej činnosti alebo aj na súkromné účely.
- Článek
Podnikajúca fyzická osoba, ktorá má príjmy podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) sa môže pri vyčíslení základu dane a výpočte dane z príjmov rozhodnúť pre jeden z možných spôsobov uplatnenia daňových výdavkov. Buď využije ustanovenie § 6 ods. 10 ZDP a uplatní si paušálne výdavky, alebo si uplatní skutočne vynaložené daňové výdavky. Podnikateľ, ktorý sa rozhodne pre skutočne vynaložené daňové výdavky, môže postupovať aj tak, že nebude viesť účtovníctvo a využije jednoduchší spôsob vedenia evidencie podľa § 6 ods. 11 ZDP, teda bude viesť daňovú evidenciu.
- Článek
Podnikaním sa podľa zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p. (ďalej len „Obchodný zákonník“) rozumie „sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku alebo na účel dosiahnutia merateľného pozitívneho vplyvu, ak ide o hospodársku činnosť registrovaného sociálneho podniku podľa osobitného predpisu“. Na základe tejto definície možno teda podčiarknuť najmä sústavnú činnosť, ktorou je podnikanie vystihnuté. No nie vždy tento zámer vykonávania sústavnej činnosti vyjde a okolnosti prinútia podnikateľa prerušiť alebo úplne ukončiť podnikanie. Rozhodnutie o prerušení podnikania alebo ukončení podnikania je spojené s následným vykonaním nevyhnutných krokov. Jedným z takýchto nevyhnutných krokov je aj vysporiadanie sa s daňou z motorových vozidiel za predpokladu, že daňovník na podnikanie používal vozidlo (vozidlá).
- Článek
Klient je samostatne zárobkovo činná soba (SZČO). Účtuje v jednoduchom účtovníctve. Nakoľko má len zopár faktúr, tieto mu zákazníci platili na jeho súkromný účet. Zo súkromného účtu platil aj odvody. Ako má účtovať súkromné pohyby na jeho súkromnom účte? Nedali by sa všetky príjmy a výdavky, ktoré súvisia s podnikaním, účtovať ako platby v hotovosti? Podotýkam, že pohybov na súkromnom účte má veľmi veľa. A aký stav účtu bude vo výkaze?
U živnostníka zaškrtávam v daňovom priznaní vedenie daňovej evidencie podľa § 6 ods.11 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. Môžem daňovú evidenciu viesť aj formou peňažného denníka? Účtovné výkazy nebudem podávať.
- Článek
Daňová evidencia je zjednodušená evidencia, ktorú môže viesť podnikajúca fyzická osoba podľa § 6 ods. 11 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“).
- Článek
Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) vo vzťahu k zdaňovaniu príjmov fyzických osôb rozlišuje niekoľko druhov príjmov, ktoré sú predmetom dane z príjmov. Cieľom príspevku je prostredníctvom praktických príkladov oboznámiť čitateľa s niektorými špecifikami pri zisťovaní základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov zo závislej činnosti podľa § 5 ZDP, príjmov z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu a z použitia diela a umeleckého výkonu podľa § 6 ZDP a ostatných príjmov podľa § 8 ZDP, príp. aj so zmenami, ku ktorým došlo v zdaňovaní príjmov fyzických osôb od 1. januára 2018.
- Článek
Fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti, musia tieto príjmy podrobiť zdaneniu podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“).
- Článek
Pri zisťovaní základu dane z príjmov z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu a z použitia diela a umeleckého výkonu podľa § 6 ods. 1 až 4 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) môže daňovník, ktorý je fyzickou osobou, uplatňovať:
preukázateľné daňové výdavky, pričom:
účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva,
účtuje v sústave podvojného účtovníctva,
vedie daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 11 ZDP,
výdavky percentom z úhrnu týchto príjmov podľa § 6 ods. 10 ZDP, tzv. paušálne výdavky.
- Článek
Slovenský podnikateľský subjekt, ktorý sa pri svojom vzniku povinne, dobrovoľne alebo „zo zákona“ nestal platiteľom dane z pridanej hodnoty (DPH), je na účely povinnej registrácie povinný sledovať svoj obrat. Principiálne ide o dosiahnutie sumy 49 790 € za 12, resp. menej po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov. Do pojmu „obrat“ sa niektoré obchody podnikateľa počítajú, iné však nie. Častým otázkami z praxe je napr. zahrnovanie prijatých preddavkov či dodávky tovaru a služieb zahraničných odberateľom. Článok uvádza pravidlá pre sledovanie obratu vrátane príkladov.
- Článek
Daňovník s príjmami z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti (SZČ) a z príjmov z použitia diela a umeleckého výkonu podľa § 6 ods. 1, 2 a 4 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) pri zisťovaní základu dane (čiastkového základu dane, ďalej len „ČZD“) z uvedených príjmov môže uplatniť preukázateľné daňové výdavky alebo môže v súlade s § 6 ods. 10 ZDP uplatniť výdavky percentom z týchto príjmov (ďalej len „paušálne výdavky“).
- Článek
Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktoré preukazujú svoje skutočné daňové výdavky, majú od r. 2009 možnosť viesť namiesto jednoduchého účtovníctva zjednodušenú daňovú evidenciu. Do konca roka 2013 bola táto dobrovoľná voľba obmedzená len pre SZČO, v roku 2014 ju však na preukazovanie svojich príjmov a výdavkov môžu využiť všetci daňovníci dosahujúci príjmy podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“). Článok popisuje základné pravidlá a možnosti, ako aj niektoré nejednoznačnosti, ktoré by pomohol objasniť presnejší metodický postup.
- Článek
Daňovníci s príjmami podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) (s príjmami z podnikania, z inej SZČ, z prenájmu a z použitia diela a použitia umeleckého výkonu), ak uplatňujú preukázateľné daňové výdavky, zisťujú základ dane z príjmov fyzickej osoby z účtovníctva, pričom účtujú v sústave jednoduchého účtovníctva (JÚ) alebo podvojného účtovníctva (PÚ), alebo vedú daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 11 ZDP.
- Článek
Nielen začínajúci podnikateľ, ale aj podnikateľ, ktorý už podnikateľskú činnosť dlhšie vykonáva, potrebuje k výkonu podnikateľskej činnosti a k jej ďalšiemu rozvoju dostatok finančných prostriedkov. Jednou z možností získania financií na podnikanie je aj využitie cudzích zdrojov. Medzi cudzie zdroje patria aj dotácie. Dotácie sú cudzie finančné prostriedky, ktoré môže podnikateľ použiť pri rozvoji svojich podnikateľských aktivít za určitých presne vymedzených podmienok. Poskytnutú dotáciu, ak podnikateľ splní dohodnuté podmienky, nevracia.
- Článek
V ktorom roku je možné uplatniť vo výdavkoch daň z motorových vozidiel za rok 2013 zaplatenú 31. 1. 2014 u daňovníka fyzickej osoby s príjmami podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“):
Ak vedie jednoduché účtovníctvo, tak zaplatenú daň z motorových vozidiel za 2013 uplatní vo výdavkoch v roku 2013 cez uzávierkové operácie?
Ak robí daňovú evidenciu?
Ak uplatní výdavky paušálom, tak je daň z motorových vozidiel za rok 2013 zahrnutá vo výške vypočítaného paušálu za rok 2013?
- Článek
V rámci novely zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov (ďalej iba „ZDP“) účinnej od 1. 3. 2009 (zákon č. 60/2009 Z. z.) bola v Slovenskej republike pre vybrané skupiny daňovníkov vykonávajúcich podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť zavedená možnosť viesť daňovú evidenciu.