Obchod
Počet vyhľadaných dokumentov: 27
Zoradiť podľa:
Počet vyhľadaných dokumentov: 27
Zoradiť podľa:
- Článek
Dňa 1.7.2024 nadobudol účinnosť nový zákon, a to zákon č. 108/2024 Z.z. o ochrane spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len "zákon o ochrane spotrebiteľa"). Predmetný zákon schválila Národná rada SR v apríli tohto roku.
Online nakupovanie sa stalo súčasťou každodenného života, pričom narastajúca popularita internetového obchodu zvyšuje aj potrebu posilnenia ochrany práv spotrebiteľov v online prostredí. Za účelom zabezpečenia tejto ochrany, nová legislatíva týkajúca sa ochrany spotrebiteľa, zákon č. 108/2024 Z. z. o ochrane spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p., prichádza s podstatnými inováciami týkajúcimi sa internetových nákupov a stanovuje sa jeho účinnosť od 1. júla 2024, čím nahradí existujúce normy a odstráni ich doterajšiu fragmentáciu.
- Článek
Konateľ s. r. o. previedol 55 % podiel bezodplatne na svojho syna - zamestnanca s. r. o. Je potrebné o tejto zmene účtovať? Má to nejaký vplyv z hľadiska zdanenia? Na budúci rok chce konateľ znížiť základné imanie na minimálnu sumu a započítať si ho s pôžičkou. Keďže už časť previedol na svojho syna, je možné aj tento podiel započítať alebo môže len svoj a synov podiel by mu mal vyplatiť?
- Článek
Daňovníci, ktorí uskutočňujú významné kontrolované transakcie podľa § 17 ods. 5 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) sú povinní podľa § 18 ods. 1 cit. zákona viesť dokumentáciu o použitej metóde na účely zistenia rozdielu cien a podmienok vo významných kontrolovaných transakciách, ktoré by sa použili medzi nezávislými osobami v porovnateľných transakciách (ďalej len „dokumentácia o transferovom oceňovaní“). Článok je pokračovaním z predošlého čísla.
- Článek
Samostatne zárobkovo činná osoba (ďalej len „SZČO“) nakúpila zásoby v roku 2018, ktoré sú bez spotreby. Tieto zásoby predávala v roku 2018 až po súčasnosť. Časť v roku 2022 použila pre osobnú spotrebu. Ako má správne postupovať z hľadiska dane z príjmov pri takýchto zásobách, ktoré použila na osobnú spotrebu? Ide o ostatný príjem v obstarávacej cene zásoby? SZČO nie je platiteľom DPH.
Slovensko zavádza nový režim preverovania zahraničných investícií s cieľom posilniť kontrolu nad strategickými odvetviami a chrániť svoju národnú bezpečnosť. Tento nový režim má za úlohu skúmať a schvaľovať zahraničné investície, ktoré sa považujú za kritické alebo strategické pre krajiny, a to najmä v oblastiach, ako sú energetika, telekomunikácie, informačné technológie, doprava, zdravotníctvo a obrana.
Podľa nového režimu budú zahraniční investori povinní predložiť žiadosť a podrobiť sa preskúmaniu a schvaľovaciemu procesu zo strany príslušných orgánov. Tieto orgány budú posudzovať potenciálny vplyv zahraničnej investície na verejnú bezpečnosť a verejný poriadok. Dôraz sa bude klásť na identifikáciu možných rizík, ako sú kybernetické hrozby, závislosť na kritickej infraštruktúre, stratégie šírenia vplyvu alebo obavy o ochranu osobných údajov.
Tento nový režim preverovania zahraničných investícií prinesie zvýšenú transparentnosť a ochranu pred potenciálnymi hrozbami pre národnú bezpečnosť. Taktiež podporuje spoluprácu so zahraničnými partnermi a zabezpečuje, aby zahraničné investície na Slovensku boli v súlade s národnými záujmami a bezpečnostnými požiadavkami.
- Článek
Spoločnosť ABC, s. r. o., ktorá je platiteľ DPH, sa zaoberá nákupom a predajom vína od rôznych výrobcov (distribútor). Na podporu predaja organizuje prezentácie týchto vín (ochutnávky). Ani jedna fľaša nie je označená logom alebo názvom spoločnosti ABC. Ani jeden kus fľaše vína nepresiahne hodnotu 17 eur za kus. Považuje sa toto dodanie tovaru podľa § 8 ods. 3 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“) za bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely, keď spoločnosť ABC nie je povinná odviesť DPH?
Vláda SR schválila v piatok, 14. apríla 2023, návrh novej spotrebiteľskej regulácie. Z veľkej časti ide o transpozíciu niekoľkých európskych smerníc, ktoré prinášajú zásadné zmeny pre bežných spotrebiteľov a najmä pre obchodníkov naprieč celým B2C segmentom. Ak ste predajcom či distribútorom elektrospotrebičov, smart zariadení, software, vývojárom aplikácií, prevádzkujete e-shop či akokoľvek vystupujete voči spotrebiteľovi, určite by ste mali spozornieť. Aj keď legislatívny návrh čaká ešte proces schvaľovania v Národnej rade SR, už teraz je možné zamerať sa na vybrané zmeny a začať sa na ne pripravovať.
- Článek
Založenie spoločnosti s ručením obmedzeným (ďalej len „s. r. o.“) je od 1. 2. 2023 možné zjednodušeným spôsobom, a to prostredníctvom vyplnenia elektronického formulára.
Schválený hospodársky subjekt (slovenská skratka SHS, anglická verzia AEO - Authorised Economic Operators) je prestížne označenie subjektu, ktoré preukazuje, že jeho držiteľ je v medzinárodnom obchode bezpečným článkom medzinárodného dodávateľského reťazca. K vydávaniu tohto osvedčenia sa pristúpilo na základe potreby zlepšenia bezpečnosti medzinárodného obchodu v súvislosti s bojom proti terorizmu a proti praniu špinavých peňazí. So statusom SHS sú spojené výhody, ktoré ich držiteľom poskytujú colné správy v Európskej únii.
- Článek
Prevádzkareň sa na účely dane z pridanej hodnoty (DPH) musí vyznačovať určitou stálosťou a existenciou personálneho a materiálneho vybavenia potrebného na vykonávanie ekonomickej činnosti z miesta prevádzkarne. Štruktúra z hľadiska ľudských a technických prostriedkov, má prevádzkarni umožňovať prijímať poskytované služby a využívať ich na účely svojej ekonomickej činnosti.
Rýchlo sa rozvíjajúca oblasť elektronického obchodu je regulovaná právnymi predpismi Európskej únie a legislatívou jednotlivých členských štátov, vrátane Slovenska. Ak si teda chcete otvoriť e-shop, mali by ste si overiť vaše zákonné povinnosti a vyhnúť sa tak prípadným pokutám. Pozor, od 1. júla 2021 sú účinné nové pravidlá v zdaňovaní pre e-shopy.
Termín „moat“, ktorý spopularizoval Warren Buffett investori na akciových trhoch veľmi dobre poznajú. Ide o schopnosť firmy si zachovať svoju konkurenčnú výhodu s cieľom udržať si svoje dlhodobé zisky a podiel na trhu. V doslovnom preklade ide o priekopu okolo pevnosti, ktorá chráni ľudí a ich majetky, ktorí v nej žijú pred ľuďmi žijúcimi za hradbami.
- Článek
Zdanenie príjmov z predaja cenných papierov je riešené v zákone č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“), a to u:
fyzických osôb predovšetkým v § 6, § 8 a § 9 ZDP a
právnických osôb predovšetkým v § 13c a § 19 ZDP.
- Článek
Intrastat – predstavuje štatistický systém, prostredníctvom ktorého sa sledujú tovarové obchodné operácie medzi členskými štátmi Európskej únie. V podmienkach Slovenskej republiky to znamená štatistické zisťovanie o dovozoch a vývozoch tovarov uskutočnených medzi Slovenskou republikou a členskými štátmi na základe mesačných hlásení v štatistickom zisťovaní Intrastat-SK podľa Prílohy č. 1 kódu 2103 Vyhlášky Štatistického úradu SR č. 292/2020 Z. z., ktorou sa vydáva Program štátnych štatistických zisťovaní na roky 2021 až 2023.
- Článek
V prípade, že sa na jednom obchode v rámci Európskej únie zúčastnia tri osoby a predmetom dodania je stále ten istý tovar, môže dôjsť k trojstrannému obchodu podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej „zákon o DPH“). Princípom trojstranného obchodu je hlavne zabezpečiť jednoduchší proces zdaňovania daného obchodu a zabezpečiť plynulé dodanie tovaru od prvého dodávateľa k druhému odberateľovi.
- Článek
Zdaniteľné obchody na účely dane z pridanej hodnoty sú vymedzené ako predmet dane v rámci § 2 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej iba „zákon o DPH“). Ide o také plnenia, ktoré podliehajú DPH podľa uvedeného zákona. Podrobne sú zdaniteľné obchody bližšie špecifikované v rámci § 8, § 8a, § 9, § 9a, § 11, § 11a a § 12 zákona o DPH. Slovenskou DPH sa zdaňujú všetky uvedené zdaniteľné obchody, ak miesto ich plnenia je na území Slovenskej republiky a samozrejme nie je možné na ne uplatniť oslobodenie od DPH.
V príspevku uvádzame vybrané otázky a odpovede, ktoré súvisia s problematikou automatickej výmeny informácií o dani z pridanej hodnoty.
- Článek
Na obchodovanie s použitým tovarom sa po splnení podmienok uplatňuje osobitný režim zdaňovania podľa § 66 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej iba „zákon o DPH“), ktorý je založený na zdanení tzv. „marže“, resp. „prirážky“ obchodníka (platiteľa dane). Táto osobitná úprava uplatňovania dane predstavuje zjednodušený režim zdaňovania, pri ktorom sa daň neodvádza z celkovej predajnej ceny tovaru, ale iba z kladného rozdielu medzi predajnou a kúpnou cenou tovaru.
Slovenská s. r. o. (dcérska spoločnosť Maďarskej spoločnosti) dováža tovar z Číny, ktorú preclieva na Slovensku (platí clo z dovozu a DPH), takže znáša všetky obstarávacie náklady k tovaru. Následne predáva tento tovar v nezmenenej podobe svojmu jedinému spoločníkovi – maďarskej firme, ktorý predáva tento tovar nezávislým osobám a firmám v Maďarsku. Inej spoločnosti alebo osobe slovenská firma nepredáva tovar ani na Slovensku, ani v Maďarsku.