Vklad
Počet vyhľadaných dokumentov: 70
Zoradiť podľa:
Počet vyhľadaných dokumentov: 70
Zoradiť podľa:
V minulosti spoločnosť vytvorila ostatné kapitálové fondy z vkladov spoločníkov (pôžičiek) pre spoločnosť. Teraz si chce spoločnosť tieto vklady spoločníkom vrátiť. Ako správe postupovať z daňového a účtovného hľadiska pri vrátení uvedených vkladov účtovaných na účet 413 - Ostatné kapitálové fondy. Spoločnosť vytvorila tieto vklady z dôvodu zlej finančnej situácii spoločnosti. Teraz sa spoločnosť nachádza v lepšej finančnej situácii.
- Článek
Finančné služby, ktoré sú oslobodené od dane z pridanej hodnoty (DPH) v rámci legislatívy Európskej únie, zahŕňa a opisuje smernica Rady 2006/112/ESz 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (ďalej len "smernica o DPH") v článku 135. Oslobodenie finančných činností od DPH v Slovenskej republike upravuje § 39 zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon o DPH"). Oslobodené od dane sú nielen finančné činnosti, ktoré poskytujú banky, ale aj tie, ktoré poskytujú nebankové subjekty.
Je možné, aby spoločnosť účtovne rekvalifikovala (napr. po 1 roku) vklad do kapitálových fondov jediného spoločníka na úver pre tohto jediného spoločníka. Existuje možnosť rozpustenia týchto fondov do spoločnosti? Rozumiem, že zákon striktne limituje použitie KF, ale samotná účtovná operácia/rekvalifikácia by nemala byť považovaná ako samotné použitie KF.
- Článek
V príspevku si priblížime účtovanie pohľadávok v účtovníctve podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva podľa opatrenia MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p. (ďalej len "Postupy účtovania v PÚ").
- Článek
Komanditná spoločnosť je právnickou osobou založenou za účelom podnikania. Právna úprava komanditnej spoločnosti je upravená v § 93 až § 104 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p. (ďalej len „Obchodný zákonník“) a rovnako sa na ňu vzťahujú všeobecné ustanovenia o obchodných spoločnostiach v § 56 až § 75j Obchodného zákonníka.
- Článek
Verejná obchodná spoločnosť je právnickou osobou založenou za účelom podnikania. Právna úprava verejnej obchodnej spoločnosti je upravená v § 76 až § 92 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p. (ďalej len „Obchodný zákonník“) a rovnako sa na ňu vzťahujú všeobecné ustanovenia o obchodných spoločnostiach v § 56 až § 75j Obchodného zákonníka.
Fyzická osoba - živnostník, podnikala na základe živnosti. Chce preniesť majetok živnosti do s. r. o., kde bude jediný spoločník. Je možné realizovať vklad do vlastného imania tak, že prenesie pohľadávky aj záväzky, majetok? Budú sa dodaňovať pohľadávky u fyzickej osoby? Ako sa budú správať záväzky u fyzickej osoby? Aj živnosť aj právnická osoba sú platiteľmi DPH.
Mesto vlastní dcérsku spoločnosť, do ktorej vložilo ďalší peňažný vklad nezvyšujúci základné imanie spoločnosti. Vklad do základného imania dcérska spoločnosť vykazuje na účte 061 a ďalší peňažný vklad nezvyšujúci základné imanie spoločnosti vykazuje na účte 069. Dcérska spoločnosť vykazuje ďalší peňažný vklad nezvyšujúci základné imanie spoločnosti na účte 413. Vykazuje mesto správne ďalší peňažný vklad nezvyšujúci základné imanie spoločnosti na účte 069?
- Článek
Účtovanie nepeňažných vkladov a nepeňažných príspevkov je ustanovené v § 27a opatrenia č. 23 054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v z. n. p. (ďalej len „Postupy účtovania v PÚ“).
- Článek
Spoločnosť s ručením obmedzeným je spoločnosť, ktorej základné imanie tvoria vopred určené vklady spoločníkov. Predmetom vkladu sú peňažné alebo nepeňažné plnenia, ktoré sa vkladateľ zaväzuje previesť na spoločnosť. Pri založení spoločnosti sa môže každý spoločník zúčastniť iba jedným vkladom. Výška vkladu každého spoločníka sa môže určiť rozdielne. Celková hodnota vkladov musí súhlasiť s hodnotou základného imania spoločnosti. Miera účasti spoločníka na čistom obchodnom imaní spoločnosti je definovaná v ust. § 61 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p. (ďalej len „Obchodný zákonník“) ako podiel. Obchodný podiel podľa § 114 Obchodného zákonníka predstavuje práva a povinnosti spoločníka a im zodpovedajúcu účasť na spoločnosti. Na existenciu obchodného podielu sú viazané všetky práva a povinnosti spoločníka. Každý spoločník môže mať iba jeden obchodný podiel, ak spoločník vloží ďalší vklad, zvyšuje sa jeho obchodný podiel v pomere zodpovedajúcom výške ďalšieho vkladu.
“Vložiť” resp. poskytnúť peniaze vlastnej či cudzej spoločnosti možno rôznymi cestami, nie každá však v konečnom dôsledku správa rovnako. Sedel som nedávno s jedným známym nad jeho otázkou “Ako mám zainvestovať peniaze do vlastnej firmy?“ Znie to tak jednoducho Nech sa páči, základné formy poskytnutia peňazí či iného majetku obchodnej spoločnosti s výhodami, nevýhodami a pokusom vysvetliť, ako sa správajú v samotnej firme:
- Článek
Tiché spoločenstvo je právny vzťah uzatvorený medzi podnikateľským subjektom a tichým spoločníkom, ktorý za poskytnutie určitého vkladu do firmy získava právo podieľať sa na budúcich ziskoch firmy. Takýto právny vzťah nezakladá nový právny subjekt. Tichým spoločníkom môže byť ktorákoľvek osoba, ktorá má záujem vložiť určitý vklad do podnikania podnikateľského subjektu a podieľať sa ním na jeho podnikaní.
Mesto previedlo na účet svojho novozaloženého podniku s.r.o. povinný vklad. Ako sa tento vklad zaúčtuje v účtovníctve mesta a s akou rozpočtovou položkou? Účet 568? Aká ekonomická klasifikácia?
- Článek
Podľa ust. § 6 ods. 4 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p. (ďalej len „Obchodný zákonník“) vlastné imanie tvoria vlastné zdroje financovania obchodného majetku podnikateľa. Na viacerých miestach Obchodný zákonník pracuje s pojmom „iné vlastné zdroje“. S cieľom vyjasniť pozíciu vlastných zdrojov obchodnej spoločnosti a odstrániť problémy z aplikačnej praxe bola s účinnosťou od 1. 1. 2018 ustanovená v Obchodnom zákonníku tvorba a použitie kapitálového fondu z príspevkov
- Článek
Zmluva o tichom spoločenstve nepatrí medzi zmluvné typy, s ktorými by sme sa stretávali na dennodennej báze. Príčinou môže byť jednak veľká špecifickosť tejto zmluvy a tiež to, že sa vyskytuje výlučne v obchodnoprávnych vzťahoch. Subjekty, ktoré sa v žiadnej forme nepodieľajú na podnikaní, teda zmluvu o tichom spoločenstve ani nikdy nebudú potrebovať. V neposlednom rade je zvláštnosťou tejto zmluvy tiež to, že jej podstatou je istá utajenosť a tajomnosť, čo vyplýva už z jej samotného názvoslovného označenia. Ucelenú právnu úpravu zmluvy o tichom spoločenstve nájdeme v zákone č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p. (ďalej len „Obchodný zákonník“).
- Článek
Napriek snahám o odloženie účinnosti povinnosti používať na evidenciu tržieb e-kasu sa nedá predpokladať, že by sa tak stalo a pôvodný termín jej celoplošného zavedenia je 1. júl 2019.
- Článek
Ustanovenie § 43 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) vymedzuje príjmy plynúce zo zdrojov na území Slovenskej republiky, z ktorých sa daň vyberá zrážkou bez ohľadu na to, či plynú daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou (nerezidentom) alebo daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou (rezidentom).
Spoločník a konateľ v s.r.o. sa rozhodne vložiť peňažný vklad do spoločnosti. Aký je rozdiel, ak peňažný vklad vloží na účet:
411 - upísané vlastné imanie - zvýši upísané ZI alebo
413 - ostatné kapitálové fondy?
Spoločnosť A, s. r. o. si založila spoločnosť B, s. r. o. na Ukrajine, v ktorej má 100 % podiel. Do spoločnosti postupne vkladala peňažné vklady na rozvoj spoločnosti B, s. r. o. Prvý vklad bol ešte v roku 2003 v hodnote 50 000 UAH, čo bolo prerátané kurzom na 9 380,86 USD. Ďalší vklad 20 000 USD, čo predstavovalo 106 600 hrivien. Ďalší vklad v roku 2004 v hodnote 45 000 USD, čo predstavovalo 238 850 hrivien. Ďalší vklad v roku 2005 v hodnote 65 000 USD, čo predstavovalo 346 450 hrivien. Takto postupne vklady dosiahli výšku 130 000 USD. Spoločnosť A, s. r. o. nemá povinnosť zostavovať konsolidovanú účtovnú závierku. Spoločnosť A, s. r. o. sa považuje za mikro účtovnú jednotku. K 1. 1. 2014 zrušila oceňovacie rozdiely účtované na účte 414 - Oceňovacie rozdiely z precenenia majetku a záväzkov presne podľa platných postupov účtovania. Ako má teraz spoločnosť A, s. r. o. inventarizovať zostatok na účte 061 - Podielové CP a podiely v dcérskej účtovnej jednotke? Má vypočítať kurzové rozdiely alebo podiely oceniť? Alebo len evidovať v pôvodnej hodnote?
Je daná nasledovná situácia – spoločnosť bola dlhodobo v strate, a tak bol spoločník nútený dotovať spoločnosť, čo sme účtovali na účet 365 – napr. 221/365. Spoločnosť za roky naakumulovala účtovnú stratu. Spoločník sa rozhodol, že uhradí túto stratu spoločnosti. V rámci Rozhodnutia jediného spoločníka sme predpísali úhradu straty spoločníkom: 354/429.
1., Môže sa spoločník rozhodnúť, že táto pohľadávka spoločnosti voči nemu bude uhradená kompenzáciou jeho vkladu – 365/354 ? Je to zákonné, alebo musí vždy uhradiť stratu vkladom peňazí na bankový účet spoločnosti?
2., Prípadne je zákonná taká možnosť, že Rozhodnutím jediného spoločníka sa vklad spoločníka preklasifikuje na kapitálový fond: 365/413. Následne sa tento fond použije na úhradu straty.