Výsledok hospodárenia

Počet vyhľadaných dokumentov: 50

Zoradiť podľa:

Počet vyhľadaných dokumentov: 50

Zoradiť podľa:

V rámci opatrení konsolidačného balíčka na ozdravenie verejných financií bola prijatá novela zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. Táto novela nadobudne účinnosť 1. januára 2025, ale už teraz vám prinášame pár informácií.
Vydané: 11. 10. 2024
  • Článek
Po zostavení účtovnej závierky v obchodných spoločnostiach (akciová spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným) a v družstve dochádza k schvaľovaniu účtovnej závierky a k vysporiadaniu účtovného výsledku hospodárenia.
Vydané: 05. 10. 2024
  • Článek
Súvaha je základným účtovným výkazom, v ktorom sa vykazuje prehľad majetku účtovnej jednotky a zdroje jeho krytia k určitému dňu. Súvaha je spolu s výkazom ziskov a strát súčasťou riadnej, mimoriadnej alebo priebežnej účtovnej závierky v sústave podvojného účtovníctva.
Vydané: 24. 07. 2024
  • Článek
Na základe ustanovenia § 3 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej iba "zákon o účtovníctve") platí, že účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia. V prípadoch, keď uvedenú zásadu dodržať možné nie je, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.
Vydané: 12. 03. 2024
  • Článek
V roku 2022 sme vystavili faktúru za stavebné práce, ktorú nám odberateľ neuznal. Párkrát sme si ju urgovali a nakoniec sme ju posunuli spoločnosti na vymáhanie, bez odozvy. Na súd sme sa neobrátili. Čo s uvedenou pohľadávkou, máme ju stornovať a podať dodatočné daňové priznanie za rok 2022, resp. odpísať pohľadávku v roku 2023?
Vydané: 12. 03. 2024
Návrh zákona o tzv. dorovnávacej dani, ktorý do slovenskej legislatívy transponuje smernicu Rady EÚ č. 2022/2523 z 14. decembra 2022 o zabezpečení globálnej minimálnej úrovne zdanenia nadnárodných skupín podnikov a veľkých vnútroštátnych skupín v Únii bol schválený. Cieľom zavedenia dorovnávacej dane je obmedziť daňovú konkurenciu štátov v oblasti nízkeho efektívneho zdanenia príjmov právnických osôb a zabezpečenie minimálneho zdanenia podnikov na Slovensku, ktoré sú súčasťou nadnárodných skupín aspoň na úrovni 15 %. Účinnosť zákona o dorovnávacej dani je od 31.12.2023
Vydané: 22. 01. 2024
  • Článek
Aby účtovné jednotky (ďalej len "ÚJ") zostavili účtovnú závierku správne, musia vykonať rôzne činnosti, ktoré súvisia s prácami predchádzajúcimi jej zostaveniu. Práce na konci roka sa organizujú tak, aby konečný produkt týchto prác, účtovná závierka, poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva a o finančnej situácii ÚJ.
Vydané: 09. 12. 2023
  • Článek
V predchádzajúcich dvoch príspevkoch boli rozobraté tak všeobecné povinnosti pri dani vyberanej zrážkou ako napr. spôsob jej vybratia, sadzby dane, ale aj vzťah zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia (ďalej len „zmluvy o ZDZ“) na vybratie dane zrážkou, pričom v druhej časti príspevku boli rozobraté práve príjmy podliehajúce dani vyberanej zrážkou, ak špeciálne plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou (ďalej len „daňovník s ODP“).
Vydané: 14. 09. 2023
  • Článek
Príspevok sa zaoberá dotáciami poskytnutými na obstaranie hmotného majetku u daňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva a ich vplyvom na základ dane z príjmov právnickej osoby.
Vydané: 09. 11. 2022
  • Článek
Prenajímateľ zahŕňa do daňových výdavkov odpisy z hmotného majetku poskytnutého na prenájom najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy príjmov (výnosov) z prenájmu tohto majetku. V praxi však vznikajú rôzne situácie, ktoré treba riešiť individuálne. Ako bude postupovať prenajímateľ v niektorých špecifických prípadoch uvedieme v tomto príspevku.
Vydané: 11. 10. 2022
  • Článek
Dotácie možno rozdeliť podľa účelu ich poskytnutia na dve základné skupiny, a to na investičné dotácie poskytované na obstaranie hmotného a nehmotného majetku a na neinvestičné dotácie na hospodársku činnosť poskytované na krytie bežných prevádzkových výdavkov (nákladov). Príspevok sa zaoberá dotáciami poskytnutými na obstaranie hmotného majetku u daňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva a ich vplyvom na základ dane z príjmov právnickej osoby.
Vydané: 11. 10. 2022
  • Článek
Ako správne účtovať nákup zmeniek od banky. Nákup sa realizuje za sumu X, pričom vyplatená zmenková suma bankou je navýšená o zisk z tohto obchodu. Ako správne účtovať tento zisk a vyradenie zmeniek z účtovníctva? Prípadne, ako treba účtovať výnos pri prechode medzi rokmi, napríklad zmenka bola zakúpená 2. 11. 2021 a splatná 10. 2. 2022.
Vydané: 30. 07. 2022
  • Článek
Každá účtovná jednotka, ktorá vedie účtovníctvo je povinná zostaviť aj účtovnú závierku, čo vyplýva z § 6 ods. 4 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“). Účtovnú závierku zostavuje vždy, keď uzavrie účtovné knihy. Ak účtovné knihy uzavrie k poslednému dňu účtovného obdobia, zostavuje účtovnú závierku ako riadnu, v ostatných prípadoch zostavuje účtovnú závierku mimoriadnu. Priebežná účtovná závierka sa zostavuje v prípadoch, ak to vyžaduje osobitný predpis.
Vydané: 04. 11. 2021
  • Článek
Po zostavení účtovnej závierky v obchodných spoločnostiach (akciová spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným) a v družstve dochádza k schvaľovaniu účtovnej závierky a k vysporiadaniu účtovného výsledku hospodárenia. Účtovný výsledok hospodárenia za bežné účtovné obdobie sa zisťuje pri ročnej účtovnej závierke a predstavuje rozdiel medzi nákladmi a výnosmi účtovanými na účte 710 – Účet ziskov a strát a rozdiel medzi aktívami a pasívami účtovanými na účte 702 – Konečný účet súvahový. Účtovným výsledkom hospodárenia môže byť účtovný zisk alebo účtovná strata.
Vydané: 19. 07. 2021
  • Článek
Zisťovanie výsledku hospodárenia za účtovné obdobie patrí k základným zásadám podvojného účtovníctva. Výsledok hospodárenia pred zdanením sa zisťuje ako rozdiel výnosov účtovaných na účtoch účtovej triedy 6 a nákladov, účtovaných na účtoch účtovej triedy 5 okrem účtov, na ktorých sa účtuje o dani z príjmu (účty 591, 592, a 595) a účtov vnútroorganizačných výnosov a vnútroorganizačných nákladov.
Vydané: 14. 05. 2021
  • Článek
Záväzkový vzťah je právny vzťah, v ktorom je jeden účastník (dlžník) povinný niečo plniť druhému účastníkovi (veriteľovi) a ten je oprávnený plnenie vyžadovať. Z hľadiska dlžníka sa povinnosť plniť označuje ako dlh, záväzok, povinnosť, z hľadiska veriteľa sa právo vyžadovať plnenie označuje ako pohľadávka, právo. Daňová legislatíva upravuje vplyv záväzkových vzťahov na daň z príjmov na strane veriteľa aj na strane dlžníka. Aké sú dopady neuhradených záväzkov na základ dane z príjmov u dlžníka, vysvetľujeme v tomto článku.
Vydané: 14. 05. 2021
  • Článek
Daňové priznanie k dani z príjmov je povinný podať každý, komu táto povinnosť vyplýva zo zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) alebo ten, koho na to správca dane vyzve. Daňovým priznaním daňovník deklaruje výšku svojej daňovej povinnosti za príslušné zdaňovacie obdobie.
Vydané: 09. 02. 2020
  • Článek
Členské štáty Európskej únie (EÚ) zaviedli spoločenskú funkciu štatutárneho audítora, ktorá zabezpečuje správnosť predkladaných finančných výstupov pre ich užívateľov, štát, obchodných partnerov a obyvateľstvo. V Slovenskej republike predstavuje výsledok hospodárenia prvotný základ dane, od ktorého sa odvíja v správnom období stanovená splatná daň z príjmov. Štatutárni audítori, na rozdiel od bežnej kontroly finančnej správy pri kontrole dane z príjmov právnických osôb, dohliadajú na aplikáciu správneho systému účtovania a vykazovania, správnosť vykázaných daní. Významný pozitívny výsledok práce štatutárneho audítora vidieť v subjektoch verejnej správy, obcí a miest, čo viedlo k spoľahlivosti účtovných závierok vstupujúcich do konsolidácie štátu.
Vydané: 12. 01. 2020
  • Článek
Krádež z hľadiska trestného práva je prisvojenie si cudzej veci páchateľom tým, že sa jej nezákonne zmocní a vlastníkovi tak spôsobí škodu, ktorá sa vyjadrí peniazmi ako všeobecným ekvivalentom. Krádež majetku u podnikateľských subjektov znamená mimoriadny úbytok majetku, s ktorým sa musia vysporiadať nielen majetkovo-právne, ale aj v súlade s daňovými a účtovnými predpismi.
Vydané: 12. 01. 2020
  • Článek
V rokoch 2004 až 2010 sa dosiahnutý zisk právnických osôb zdaňoval len na úrovni predmetnej spoločnosti ako takej, teda ako základ dane danej právnickej osoby. Dosiahnuté podiely na zisku („dividendy“) vyplatené spoločníkom nepodliehali zdaneniu daňou z príjmov ani poistným odvodom. V priebehu rokov 2011 až 2017 však v slovenskej legislatíve došlo k niekoľkým zmenám, pričom sa vo väčšine prípadov podiely na zisku vyplatené fyzickým osobám krátili buď poistnými odvodmi platenými do zdravotnej poisťovne alebo zdaňovali daňou z príjmov. Predmetom článku bude prípadová štúdia z praxe, týkajúca sa rozdelenia zisku za viaceré obdobia, a to rôznymi spôsobmi, z ktorých niektoré pri výplate spoločníkom podliehali buď zdravotným odvodom alebo dani z príjmov z hľadiska obchodného práva, účtovníctva, zdaňovania a iných povinností zúčastnených subjektov.
Vydané: 04. 12. 2019