Príjmom zo závislej činnosti je aj nepeňažný príjem zamestnanca, ktorý mu plynie od zamestnávateľa formou poskytnutia jeho motorového vozidla aj na jeho súkromné účely.
Špecifický spôsob zdanenia takéhoto nepeňažného plnenia je upravený priamo v ustanoveniach zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“). Špeciálna úprava pre zdanenie poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľom zamestnancovi aj na súkromné účely je nastavená v § 5 ods. 3 písm. a) ZDP.
♦ Príklad č. 1:
Zamestnávateľ si prenajíma motorové vozidlá (formou operatívneho lízingu) od slovenskej lízingovej spoločnosti, pričom hradí mesačný nájom. Tieto motorové vozidlá sú poskytované vybraným zamestnancom na služobné aj súkromné účely. V závislosti od poskytnutého modelu vozidla zamestnanec hradí zamestnávateľovi mesačne paušálnu sumu. Suma hradená zamestnancom je protihodnotou za využívanie automobilu na súkromné účely. Odplata sa nevzťahuje k nákladom na pohonné látky za kilometre najazdené na súkromné účely. Môže zamestnávateľ uplatniť ustanovenie § 5 ods. 3 písm. a) ZDP aj v prípade, ak zamestnanec za používanie motorového vozidla na služobné a súkromné účely hradí zamestnávateľovi príspevok za využívanie automobilu na súkromné účely v dohodnutej výške alebo ustanovenie § 5 ods. 3 písm. a) ZDP sa uplatní len vtedy, ak zamestnávateľ bezodplatne poskytuje zamestnancovi služobné vozidlo na služobné a súkromné účely?
Špecifický spôsob ocenenia nepeňažného príjmu, ktorý plynie zamestnancovi z titulu poskytnutia služobného motorového vozidla na používanie na služobné a súkromné účely je ustanovený v § 5 ods. 3 písm. a) ZDP, a preto sa ustanovenie § 5 ods. 3 písm. a) ZDP uplatní aj v prípade, ak zamestnanec za využívanie služobného motorového vozidla na súkromné účely hradí zamestnávateľovi mesačne paušálnu sumu. O túto sumu môže však zamestnávateľ znížiť príjem zamestnanca vypočítaný v súlade s ustanovením § 5 ods. 3 písm. a) ZDP.
* * *
Pri vyčíslení nepeňažného príjmu plynúceho z používania motorového vozidla zamestnávateľa aj na súkromné účely zamestnanca sa vychádza zo vstupnej ceny poskytnutého motorového vozidla, pričom výška zdaňovaného nepeňažného príjmu zohľadňuje aj opotrebenie používaného vozidla.
Vstupná cena motorového vozidla je určená v § 25 ZDP, pričom takouto vstupnou cenou je:
- obstarávacia cena, ak je motorové vozidlo nadobudnuté kúpou,
- reprodukčná obstarávacia cena v prípade, ak je motorové vozidlo nadobudnuté dedením alebo darovaním, pričom takýmto spôsobom bolo nadobudnuté do 31. 12. 2015,
- všeobecná cena pri motorovom vozidle nadobudnutom dedením po 31. 12. 2015,
- cena určená znalcom podľa zákona č. 382/2004 Z. z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov pri motorovom vozidle nadobudnutom darovaním po 31. 12. 2015,
- pri preradení motorového vozidla z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku vstupná cena stanovená podľa § 25 ods. 1 písm. d) ZDP, a to v závislosti od spôsobu nadobudnutia motorového vozidla,
- zostatková cena zistená u darcu v prípade, ak je motorové vozidlo nadobudnuté darom od darcu, ktorý vyradil motorové vozidlo z obchodného majetku z dôvodu jeho darovania alebo zostatková cena zistená u darcu, ktorý je fyzickou osobou, ktorý vyradil motorové vozidlo z obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9 ZDP [§ 25 ods. 1 písm. f) ZDP].
Ak vo vstupnej cene motorového vozidla nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. (ďalej len „zákon o DPH“), na účely výpočtu nepeňažného príjmu zamestnanca sa vstupná cena o túto daň zvýši [n