Výdavky na pohonné látky podnikajúcich fyzických osôb v roku 2015

Vydáno: 28 minút čítania

Automobil, osobitne osobný automobil, je neoddeliteľnou súčasťou podnikateľskej činnosti a je to najčastejšie využívaný druh majetku v podnikaní. V súvislosti s využívaním osobného automobilu (ďalej OA) u podnikajúcej fyzickej osoby (ďalej len „podnikateľ“) vzniká veľa otázok.

Pre podnikateľa je dôležité, aby správne rozčlenil vynaložené výdavky na výdavky daňové, ktoré ovplyvňujú základ dane a na výdavky neovplyvňujúce základ dane. Ak sa podnikateľ dopustí chyby pri stanovení výšky daňového výdavku, čo je pri výdavkoch na pohonné látky (ďalej len „PHL“) pomerne časté, vyčísli nesprávny základ dane a tým aj nesprávnu výšku dane z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie. V príspevku sa budeme zaoberať tým, ako môže podnikateľ postupovať pri stanovení výšky daňového výdavku Spotreba PHL v roku 2015. Nebudeme rozoberať spôsob stanovenia daňového výdavku Spotreba PHL pri nákladnom automobile a pracovnom mechanizme, ktoré sú využívané v podnikaní.

Spôsoby využívania automobilu

Podnikateľ má v zmysle platných právnych predpisov možnosť využívať OA pri výkone podnikateľskej činnosti dvoma základnými spôsobmi, medzi ktorými sa môže rozhodnúť:

  1. využívať OA zaradený do obchodného majetku (zaradený do podnikania, firemný automobil, služobný automobil, automobil zaradený do majetku firmy),
  2. využívať súkromný OA pri výkone podnikateľskej činnosti.

Podľa toho, či bude podnikateľ využívať v podnikaní OA zaradený v obchodnom majetku alebo vlastný (súkromný) OA, ktorý nemá zaradený v obchodnom majetku, stanoví výdavky nevyhnutné na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov (ďalej len „daňové výdavky“), t. z. aj výdavky na PHL spotrebované pri využívaní OA v podnikaní.

Stanovenie výdavkov na PHL pri automobile zaradenom v obchodnom majetku

Podľa ust. § 19 ods. 2 písm. l) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“), si môže podnikateľ, ktorý má OA zaradený v obchodnom majetku vybrať jeden z troch spôsobov stanovenia výšky daňových výdavkov na spotrebované PHL:

  1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze (ďalej technický preukaz), pričom, ak táto spotreba v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou PHL alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu PHL, alebo
  2. na základe dokladov o nákupe PHL, najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
  3. vo forme paušálnych ­výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne.

Podľa uvedeného ustanovenia ZDP môžu postupovať fyzické osoby (ďalej FO) a aj právnické osoby, ktoré neuplatňujú spotrebu PHL podľa § 19 ods. 2 písm. e) ZDP. Ak má podnikateľ zaradených v obchodnom majetku viac automobilov, môže na každý z nich použiť iný spôsob uplatňovania daňových výdavkov. Pri všetkých uvedených troch spôsoboch stanovenia daňového výdavku Spotreba PHL, musí podnikateľ preukázať nákup PHL, t. j. doložiť doklad o nákupe a cene PHL.

Pre rok 2015 ustanovenie § 19 ods. 2 písm. l) ZDP nebolo zmenené, t. j., že podnikatelia podľa neho postupujú aj naďalej. V podnikateľskej praxi to znamená, že podnikateľ by mal zvážiť a na základe svojho rozhodnutia určiť, ako bude pri stanovení výšky daňového výdavku Spotreba PHL v roku 2015 postupovať. Ak má OA zaradený v obchodnom majetku, môže si vybrať z možností:

  1. aj naďalej používať spôsob stanovenia daňového výdavku Spotreba PHL, ktorý platil aj v minulosti a stanoviť výšku daňového výdavku prepočtom,
  2. využiť satelitný systém sledovania prevádzky automobilu (platí od roku 2009), alebo
  3. použiť paušál do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL (platí od roku 2009).

Výdavky na spotrebované PHL stanovené podľa § 19 ods. 2 písm. l) ZDP je možné do daňových výdavkov uplatniť len u tých OA, ktoré sú evidované v obchodnom majetku podnikateľa, resp. prenajaté alebo vypožičané. Podnikateľ, ktorý pri podnikaní využíva súkromný OA (vlastný OA), postupuje pri stanovení výšky daňového výdavku Spotreba PHL podľa § 19 ods. 2 písm. e) ZDP.

Daňový výdavok spotreba PHL určený prepočtom

Ak sa podnikateľ rozhodne, že pri stanovení výšky daňového výdavku Spotreba PHL bude postupovať podľa § 19 ods. 2 písm. l) bod 1 ZDP, uplatní si daňové výdavky na spotrebované PHL podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočí­tané:

  • podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze, alebo
  • ak sa spotreba uvedená v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou alebo sa tam neuvádza, pri výpočte vychádza zo spotreby PHL preukázanej podľa dokladu – certifikátu vydaného autorizačnou skúšobňou, ktorá je oprávnená vykonávať takéto činnosti (napríklad Výskumný ústav dopravný v Žiline alebo Žilinská univerzita), alebo
  • ak sa spotreba v osvedčení alebo v technickom preukaze nenachádza, podľa doplňujúcich údajov výrobcu alebo predajcu, ktoré preukazujú inú spotrebu PHL, t. j. že sa môže použiť aj postup podľa § 7 ods. 8 zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v z. n. p. (ďalej len „zákon o cestovných náhradách“).

Související dokumenty

Súvisiace články

Spotreba pohonných látok - spôsoby uplatnenia v daňových výdavkoch
Zamestnanecké výhody z účtovného a daňového hľadiska
Uplatňovanie výdavkov na pohonné látky v roku 2022
Spotreba pohonných látok - spôsoby uplatnenia v daňových výdavkoch (III.)
Výdavky na spotrebované pohonné látky
Posudzovanie obchodného majetku v súvislosti s preradením automobilu z podnikania do osobného užívania
Spotreba pohonných látok - spôsoby uplatnenia v daňových výdavkoch (II.)
Zdaňovacie obdobia pri zrušení a zániku spoločnosti
Vyradenie nevymožiteľnej pohľadávky za služby z hľadiska dane z príjmov a DPH
Zdanenie príjmov z predaja cenných papierov
Zníženie dane o uplatnený bonus
Prevod automobilu podnikateľa fyzickej osoby do obchodnej spoločnosti
Nové oslobodenia a podpory v zákone o dani z príjmov a ďalšie zmeny v zdaňovaní FO
Pracovné cesty podnikateľa a cestovné náhrady
Daňová evidencia – vybrané problémy
Zmeny v zákone o dani z príjmov po prijatí novely účinnej od 1. 1. 2014 (3. časť)
Novela zákona o dani z príjmov účinná od 1. januára 2011
Dane, účtovníctvo a odvody advokáta
Zmeny v zdaňovaní príjmov fyzických osôb (2. časť)

Súvisiace otázky a odpovede

Využívanie automobilu spoločníkom s. r. o.
Stavebné práce v Belgicku
Spotreba PHM
Pracovná cesta podnikateľa – FO a daňové výdavky
Výdavok za umytie automobilu a pokuta za prekročenie rýchlosti ako neuznaný výdavok
Vyúčtovanie nárokových a nenárokových výdavkov pri použití súkromného vozidla na pracovnú cestu
Použitie vlastného motorového vozidla SZČO
PHL v jednoduchom účtovníctve
Cestovné náhrady spoločníka
Znášanie nákladov v súvislosti so zákonom č. 280/2006 Z. z.
Automobil nezaradený v obchodnom majetku SZČO
Nárok na stravné a cestovné náhrady SZČO
Komplemenár FO - náklady komanditnej spločnosti
Poskytnuté raňajky v rámci ubytovacích služieb v zahraničí
Licenčná zmluva
Daň z motorových vozidiel a cestovné náhrady
Požičanie motorového vozidla
Nákup PHL v Českej republike
Prefakturovanie PHL pri prenajatom dopravnom prostriedku
Doplnenie k otázke č. 4443