Jednou z povinností, ktorú má podnikateľ po pridelení oprávnenia na výkon podnikateľskej činnosti je aj povinnosť viesť účtovníctvo, ak bude preukazovať pre daňové účely svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. Podnikateľ – fyzická osoba (FO) sa stáva účtovnou jednotkou v zmysle ustanovenia § 4 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“) odo dňa svojho vzniku a vedie účtovníctvo po dobu, počas ktorej podniká alebo vykonáva inú samostatne zárobkovú činnosť, ak preukazuje svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov.
Jednou z povinností, ktorú má podnikateľ po pridelení oprávnenia na výkon podnikateľskej činnosti je aj povinnosť viesť účtovníctvo, ak bude preukazovať pre daňové účely svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov. Podnikateľ – fyzická osoba (FO) sa stáva účtovnou jednotkou v zmysle ustanovenia § 4 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon o účtovníctve“) odo dňa svojho vzniku a vedie účtovníctvo po dobu, počas ktorej podniká alebo vykonáva inú samostatne zárobkovú činnosť, ak preukazuje svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov. Podnikateľ – FO, ktorý nie je zapísaný v obchodnom registri, účtuje podľa § 37 ods. 1 Obchodného zákonníka v sústave jednoduchého účtovníctva (ďalej len „JÚ“) bez ohľadu na počet zamestnancov, bez ohľadu na to, či je alebo nie je registrovaný ako platiteľ dane z pridanej hodnoty a bez ohľadu na to, akú výšku príjmov z podnikania dosahuje.
Účtovné knihy sústavy jednoduchého účtovníctva
Pri účtovaní v sústave JÚ by mal podnikateľ postupovať podľa:
- zákona o účtovníctve a
- opatrenia č. MF/27076/2007-72 MF SR, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v z. n. p. (ďalej len „Postupy účtovania v JÚ“).
- stav majetku a záväzkov k prvému dňu účtovného obdobia,
- mesačne prírastok a úbytok majetku a záväzkov účtovaný priebežne počas účtovného obdobia,
- zostatok a stav majetku a záväzkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.
- v peňažnom denníku,
- v knihe pohľadávok,
- v knihe záväzkov,
- v pomocných knihách, ak je ich vedenie potrebné na preukázanie a vykazovanie predmetu účtovníctva v účtovnej závierke. Pomocnými účtovnými knihami v sústave JÚ sú tieto účtovné knihy:
- kniha dlhodobého majetku,
- kniha dlhodobého finančného majetku,
- kniha zásob,
- kniha cenín,
- pokladničná kniha,
- kniha účet v banke,
- kniha rezerv,
- pomocné knihy o záväzkoch z pracovno-právnych vzťahov,
- kniha sociálneho fondu.
Otvorenie účtovných kníh
Postup pri otvorení účtovných kníh ustanovuje § 8 Postupov účtovania v JÚ v nadväznosti na § 16 zákona o účtovníctve. Podľa § 16 ods. 3 zákona o účtovníctve podnikateľ – FO, ktorý je účtovná jednotka, otvorí účtovné knihy vždy:
- ku dňu začatia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti,
- k prvému dňu účtovného obdobia,
- ku dňu účinnosti vyhlásenia konkurzu.
- k prvému dňu účtovného obdobia, t. j. v roku 2009 k 1. 1. 2009 alebo
- ak začne podnikať v roku 2009 ku dňu začatia podnikania.
Otvorenie peňažného denníka
Otvorenie knihy pohľadávok, knihy záväzkov a pomocných kníh
- konečný zostatok pohľadávok v členení podľa § 15 ods. 3 písm. a) a c) až g) zákona o účtovníctve,
- konečný zostatok záväzkov v členení podľa § 15 ods. 4 písm. a) a c) až g) zákona o účtovníctve a
- konečný zostatok ostatných zložiek majetku a záväzkov,