Smernica k vedeniu jednoduchého účtovníctva

Vydáno: 58 minút čítania

Predkladaná smernica je určená ako vzor pre účtovné jednotky vedúce jednoduché účtovníctvo. Obsahuje základné časti – všeobecne k vedeniu účtovníctva, účtovanie hmotného a nehmotného majetku, účtovanie zásob, vedenie pokladnice, inventarizácia, uzávierkové práce. Prílohu tvorí viacero súvisiacich vzorov.


Marián Mucha – Drevart, Žilina
Smernica č. 1/200x – Vedenie účtovníctva
Vypracoval: Ing. Irma Dlhá – účtovníčka (autorka a správkyňa predpisu)
Dňa: 15. 1. 200x
Podpis:
Schválil: Marián Mucha – riaditeľ
Dňa: 20. 1. 200x
Podpis:
Číslo výtlačku:
A. Úvodné ustanovenia

1. Účel a dôvod vydania predpisu

S cieľom určenia jednotného postupu pri spracovávaní a účtovaní účtovných dokladov a realizácie účtovných postupov sa vydáva táto smernica so zásadami účtovania vo firme. Smernica je považovaná za účtovný záznam a je súčasťou účtovnej dokumentácie firmy Marián Mucha – Drevart, Žilina.
 
2. Definícia pojmov
  • Účtovný doklad – preukázateľný účtovný záznam s náležitosťami podľa § 10 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o účtovníctve“) v písomnej forme alebo technickej forme.
  • Účtovný zápis – účtovný záznam o zaúčtovaní účtovného prípadu.
  • Účtovný záznam – údaj zaznamenávajúci informáciu týkajúcu sa predmetu účtovníctva alebo spôsobu jeho vedenia (účtovný doklad, účtovný zápis, účtovná kniha, odpisový plán, inventúrny súpis, účtový rozvrh, účtovná závierka a pod.).
  • Účtovný prípad – vznik určitej skutočnosti týkajúcej sa stavu a pohybu majetku, stavu a pohybu záväzkov, rozdielu majetku a záväzkov, príjmov, výdavkov, výsledku hospodárenia.
  • Majetok – časť aktív spoločnosti, ktoré sú výsledkom minulých udalostí, dajú sa oceniť podľa § 24 až § 28 zákona o účtovníctve a vykazujú sa v účtovnej závierke vo výkaze majetku a záväzkov. Z časového hľadiska sa člení na dlhodobý a krátkodobý, pričom rozhodujúcim kritériom pri hmotnom a nehmotnom majetku je doba jeho použiteľnosti.
  • Dlhodobý majetok – majetok, ktorého doba použiteľnosti je dlhšia ako 1 rok (pozn.: aj pri splnení tohto kritéria nemusí sa ešte o takomto majetku účtovať ako o dlhodobom majetku).
  • Krátkodobý hmotný majetok – majetok, ktorého doba použiteľnosti je kratšia ako 1 rok.
  • Doba použiteľnosti – doba, počas ktorej majetok je využiteľný pre súčasnú a ďalšiu činnosť spoločnosti.
  • Zaradenie do užívania – zabezpečenie všetkých technických funkcií príslušného majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov [zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov, zákon č. 330/1996 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci v znení neskorších predpisov, zákon č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov].
  • Odpisovanie – účtovná metóda, ktorou sa vyjadruje trvalé zníženie hodnoty majetku v zmysle § 26 ods. 3 zákona o účtovníctve a § 14 opatrenia MF SR č. 23586/2002-92 zo 17. 12. 2002, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „Postupy účtovania v JÚ“).
  • Zásoby – časť aktív, krátkodobého majetku spoločnosti v podobe materiálu, nedokončenej výroby, polotovarov vlastnej výroby, výrobkov, zvierat, tovaru a hnuteľných vecí s dobou použiteľnosti najviac 1 rok bez ohľadu na obstarávaciu cenu.
  • Materiál – suroviny, pomocné látky, prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly, hmotný majetok s ocenením rovnajúcim sa sume 30 000 Sk alebo nižším a s dobou použiteľnosti dlhšou ako 1 rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého hmotného majetku do doby jeho uvedenia do používania.
  • Tovar – všetko, čo sa nakupuje za účelom predaja, pričom takto nakúpený tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie.
  • Príjem – prírastok peňažných prostriedkov alebo prírastok ekvivalentov peňažných prostriedkov účtovnej jednotky (ÚJ).
  • Výdavok – úbytok peňažných prostriedkov alebo úbytok ekvivalentov peňažných prostriedkov ÚJ.
  • Riadna inventarizácia – overenie stavu majetku a záväzkov v rámci uzávierkových prác pri vykonaní ročnej účtovnej závierky, t. j. ku dňu 31. 12. bežného roka.
  • Mimoriadna inventarizácia – overenie stavu majetku a záväzkov v rámci vykonania mimoriadnej účtovnej závierky, t. j. k inému dňu ako k 31. 12. bežného roka.
  • Fyzická inventúra – spôsob zistenia skutočného stavu hmotného majetku, príp. majetku nehmotnej povahy podľa jednotiek množstva vedených v účtovníctve (napr. v skladovej evidencii v ks, kg, m, m3 a pod.), t. j. spočítaním, vážením, meraním, technickým prepočtom pri voľne uloženom hromadnom materiáli, obhliadkou a pod.
  • Dokladová inventúra – spôsob zistenia skutočného stavu pri pohľadávkach, záväzkoch, finančných investíciách a pod., t. j. pri majetku, pri ktorom nie je možné vykonať fyzickú inventúru, pričom správnosť zostatku v účtovnej evidencii sa preverí na základe dokladov (účtovných dokladov, listín, zmlúv, spisov, korešpondencie a pod.) a účtovných zápisov.
  • Kombinovaná inventúra – spôsob zistenia skutočného stavu kombináciou dokladovej a fyzickej inventúry najmä v prípadoch pozemkov, budov a stavieb, keď dokladovou inventúrou (výpis z katastra nehnuteľností) sa overujú vlastnícke práva k majetku a fyzickou inventúrou (obhliadkou) sa overuje skutočný stav.
  • Inventúrny súpis – účtovný záznam zabezpečujúci preukázateľnosť účtovníctva obsahujúci údaje o vykonanej inventarizácii podľa § 30 ods. 2 zákona o účtovníctve.
  • Inventarizačný zápis – účtovný záznam preukazujúci vecnú správnosť účtovníctva obsahujúci porovnanie stavu majetku, záväzkov, rozdielu majetku a záväzkov v inventúrnych súpisoch so stavom v účtovníctve s náležitosťami podľa § 30 ods. 3 zákona o účtovníctve.
  • Inventarizačný rozdiel – rozdiel vzniknutý pri porovnaní skutočného stavu majetku, záväzkov, rozdielu majetku a záväzkov a stavu v účtovníctve.
  • Manko – inventarizačný rozdiel vznikajúci v prípade, ak zistený skutočný stav je nižší ako stav v účtovníctve a ak ho nemožno preukázať účtovným záznamom.
  • Schodok – označenie manka v prípade peňažných prostriedkov a cenín.
  • Prebytok – inventarizačný rozdiel vznikajúci v prípade, ak zistený skutočný stav je vyšší ako stav v účtovníctve a ak ho nemožno preukázať účtovným záznamom.
  • Účtovná uzávierka – komplex uzávierkových prác súvisiacich s uzatvorením účtovných kníh, t. j. všetkých účtov bežného účtovníctva v zmysle § 16 ods. 6 zákona o účtovníctve.
  • Účtovná závierka – štruktúrovaná prezentácia skutočností, ktoré sú predmetom účtovníctva, poskytovaná osobám využívajúcim tieto informácie.
3. Súvisiace predpisy
  • Aktívne derogácie – zrušuje sa Smernica č. 12/199x o spôsobe vedenia účtovníctva.
  • Pasívne derogácie – žiadne.
  • Nadradené predpisy – zákon o účtovníctve,

zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZDP“),

Postupy účtovania v JÚ.

B. Všeobecné a osobitné ustanovenia k vedeniu účtovníctva

1. Systém vedenia účtovníctva
  • Firma vedie účtovníctvo v sústave jednoduchého účtovníctva odo dňa svojho vzniku po dobu, počas ktorej sa vykonáva podnikateľská činnosť a ak sú výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukazované na účely zistenia základu dane z príjmov.
  • Účtovníctvo sa vedie za ÚJ ako celok.
  • Účtovným a zdaňovacím obdobím je kalendárny rok.
  • Účtovníctvo sa vedie v peňažných jednotkách slovenskej meny a v prípadoch stanovených v § 4 ods. 7 zákona o účtovníctve súčasne aj v cudzích menách.
  • Účtovníctvo sa vedie v slovenskom jazyku. Účtovný doklad vyhotovený v inom ako slovenskom jazyku (napr. faktúra zo zahraničia) bude v rámci vecnej kontroly bezodkladne po obdržaní, resp. vyhotovení preložený do slovenského jazyka. Preklad je prílohou účtovného dokladu.
  • Po predchádzajúcej kontrole a schválení účtovných dokladov zodpovednými pracovníkmi ich súhrnné spracovanie zabezpečuje účtovník. Povinnosťou je viesť účtovníctvo úplne, preukázateľným spôsobom a správne tak, aby boli verne zobrazované skutočnosti, ktoré sú jeho predmetom a v súlade s jednotlivými ustanoveniami zákona o účtovníctve a Postupmi účtovania v JÚ.
  • Firma nepoveruje vedením účtovníctva inú právnickú alebo fyzickú osobu. S cieľom zabezpečenia bezchybného vedenia účtovníctva príslušní zodpovední pracovníci využívajú konzultácie a poradenstvo spoločnosti XYZ, s. r. o. v zmysle uzavretej zmluvy č. 2/2004 zo dňa 18. 2. 2004.
  • Na vedenie účtovníctva sa používajú prostriedky výpočtovej techniky a technických nosičov dát. Na vedenie účtovníctva sa používa softvér firmy QQQ, s. r. o. s tým, že všetky účtovné záznamy sú realizované v písomnej forme.
  • Skutočnosti, ktoré sú predmetom účtovníctva, sa dokladujú účtovnými dokladmi. Účtovné doklady vyhotovujú pracovníci zodpovední za vznik účtovného prípadu, resp. pracovníci zodpovední za zaúčtovanie účtovného prípadu bezodkladne po uskutočnení účtovného prípadu podľa § 3 Postupov účtovania v JÚ, resp. od zistenia skutočností, ktoré sa nimi dokladujú. Účtovný doklad v písomnej forme musí obsahovať náležitosti podľa § 10 ods. 1 písm. a) až f) zákona o účtovníctve. Podpisový záznam príslušnej osoby, ktorý musí byť uvedený na účtovnom doklade, je vyhotovený vlastnoručným podpisom a čitateľným uvedením mena a priezviska. Ak účtovný doklad slúži súčasne ako daňový doklad, musí obsahovať ďalšie náležitosti podľa § 71 až § 75 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov. V prípade straty účtovného dokladu sa považuje zaň aj opis, fotokópia, čestné prehlásenie o strate s uvedením pravdivých údajov.
  • Pred zaúčtovaním účtovných dokladov dochádza k preverovaniu prípustnosti hospodárskych a účtovných operácií a k samotnému preverovaniu účtovných dokladov (pozri časť B.4. – Obeh dokladov). Bez kontroly a schválenia nesmie byť účtovný doklad zaúčtovaný.
  • Účtovné zápisy o účtovných prípadoch sa vykonávajú iba na základe očíslovaných účtovných dokladov a iba v účtovných knihách podľa § 15 zákona o účtovníctve. Účtovný zápis nemôže sa vykonať mimo účtovných kníh. V súlade s § 16 a § 17 Postupov účtovania v JÚ sa používajú ako pomocné knihy – – kniha dlhodobého majetku, kniha zásob, kniha cenín, pokladničné knihy, knihy účet v banke, kniha sociálneho fondu.
  • Účtovné zápisy musia byť zaznamenávané priebežne, bezodkladne po vyhotovení, resp. obdržaní účtovného dokladu. Nie je dovolené zasahovať do chronológie účtovných zápisov, nie je dovolené meniť a upravovať pôvodné účtovné zápisy. Prípadná oprava sa môže vykonať iba novým účtovným zápisom. Účtovné zápisy sa vykonávajú zrozumiteľne, prehľadne a spôsobom zaručujúcim ich trvanlivosť. Opravy v účtovných dokladoch, účtovných knihách a v ostatných účtovných záznamoch nemôžu viesť k neúplnosti, nepreukázateľnosti a nesprávnosti účtovníctva. Každá oprava sa musí vykonať jednoznačným spôsobom a parafovať podpisovým záznamom pracovníka, ktorý túto opravu uskutočnil.
  • Zodpovední pracovníci označia účtovné doklady, účtovné knihy a ostatné účtovné záznamy svojím názvom a usporiadavajú ich tak, aby bolo zrejmé, že sú kompletné a ktorého účtovného obdobia sa týkajú.
2. Zoznam účtovných kníh
  • V súlade s § 15 zákona o účtovníctve firma účtuje v peňažnom denníku, v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách podľa časti B.1.:
    • pokladničná kniha – SKK,
    • pokladničná kniha – CZK,
    • pokladničná kniha – EUR,
    • kniha účet v banke SKK – 1,
    • kniha účet v banke SKK – 2,
    • kniha účet v banke EUR,
    • kniha sociálneho fondu,
    • kniha dlhodobého majetku,
    • kniha zásob – tovar,
    • kniha zásob – materiál (náhradné diely, obaly, hmotný majetok v ocenení od 3 001 Sk do 30 000 Sk vrátane do doby jeho uvedenia do užívania),
    • kniha zásob – hmotný majetok v ocenení do 3 000 Sk vrátane,
    • kniha cenín.
  • Zoznam účtovných kníh sa udržiava v aktuálnom stave pre príslušné účtovné obdobie. V prípade zavedenia novej účtovnej knihy je povinnosťou zodpovedného pracovníka bez zbytočného odkladu túto skutočnosť oznámiť autorovi a správcovi tejto smernice, ktorý zabezpečí príslušné doplnenie. V prípade ukončenia používania určitej účtovnej knihy je povinnosťou zodpovedného pracovníka bez zbytočného odkladu oznámiť (s uvedením dátumu ukončenia používania) túto skutočnosť autorovi a správcovi smernice, ktorý zabezpečí príslušnú úpravu.
  • Kniha pohľadávok musí povinne obsahovať údaje podľa § 15 ods. 3 písm. a) až g) zákona o účtovníctve s tým, že:
    • pohľadávky voči Sociálnej poisťovni a jednotlivým zdravotným poisťovniam

Související dokumenty

Súvisiace články

Nájom nebytových priestorov
Účtovanie pohľadávok podľa nových postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve (III.)
Sponzorské dary v kontexte daní a účtovníctva
Zmenka ako cenný papier a platobný prostriedok z účtovného a daňového hľadiska
Úvery a pôžičky v sústave jednoduchého účtovníctva
Združenie fyzických osôb
Započítanie pohľadávok a záväzkov
Úľava na dani pre registrované sociálne podniky
Daňovo-účtovný aspekt sponzorského
Dane, účtovníctvo a odvody advokáta
Nedoplatok a preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia v evidencii podnikateľa – fyzickej osoby
Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2007 v otázkach a odpovediach (2. časť)
Mzdy v jednoduchom účtovníctve
Dôsledky zavedenia eura v jednoduchom účtovníctve
Dotácie, podpory a príspevky v jednoduchom účtovníctve alebo pri paušálnych výdavkoch
Záväzky a pohľadávky v jednoduchom účtovníctve
Platby platobnou kartou
Škola jednoduchého účtovníctva (III.) – Osobný automobil
Účtovné písomnosti, ich označovanie a opravovanie

Súvisiace otázky a odpovede

Účtovanie poskytovania stravy vo vlastnom stravovacom zariadení v sústave jednoduchého účtovníctva + DPH
RZZP za rok 2015 z hľadiska JÚ, PÚ a dani z príjmov
Nárok na vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste podnikateľa a účtovanie v JÚ
Spotrebná daň z uhlia
Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia 2016
Sociálne a zdravotné poistenie
Kombinácie rôznych foriem podnikania - súbeh podnikania podľa osobitných predpisov + živnosť
Adresa prevádzkarne
Daňový bonus a ročné zúčtovanie preddavkov na daň
Stavebné práce v Belgicku
Použitie vlastného motorového vozidla SZČO
Faktúra za služby
Výplata mzdy v hotovosti
Dobropis
PHL v jednoduchom účtovníctve
Zmluva o prevzatí dlhu
Aplikácia zákona o ochrane osobných údajov podnikateľa
Obstarávacie náklady v JÚ
Odpis pohľadávky
Účtovanie dotácie