Podiel na zisku a daň z príjmov

Vydáno: 28 minút čítania

Podiel sa nadobúda vkladom spoločníka do spoločnosti a vyjadruje mieru jeho účasti na čistom obchodnom imaní. Jeho výška sa určuje pomerom vkladu spoločníka k základnému imaniu spoločnosti. Týmto pomerom sú určené majetkové práva spoločníka, ale aj jeho nemajetkové práva, ako sú práva na správu a riadenie spoločnosti, ak spoločenská zmluva neurčuje inak. Majetkové právo prezentuje počas trvania spoločnosti právo podieľať sa na výsledku hospodárenia (zisku), ale aj právo na vyrovnací podiel alebo podiel na likvidačnom zostatku.

Zákonná úprava zdanenia príjmov právnických osôb (PO) a fyzických osôb (FO) účinná od 1. januára 2004 významným spôsobom zasiahla aj do zdanenia príjmov, ktoré plynú týmto osobám z ich majetkových práv v obchodných spoločnostiach a družstvách. Do zákona sa zaviedol princíp „jedného zdanenia príjmu“, v dôsledku ktorého predmetom dane z príjmov nie sú príjmy plynúce zo zisku po zdanení. Ustanovenia zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) upravujúce predmetnú problematiku prešli od roku 2004 niekoľkými zmenami. Cieľom príspevku je priblížiť aktuálnu zákonnú úpravu v tejto oblasti.

Právna úprava nároku na podiel na zisku

Všeobecným právnym predpisom, ktorý upravuje nadobudnutie účasti spoločníka v spoločnosti a jej právne dôsledky, je zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p. (ďalej len „Obchodný zákonník“).

Podiel sa nadobúda vkladom spoločníka do spoločnosti a vyjadruje mieru jeho účasti na čistom obchodnom imaní (§ 61 Obchodného zákonníka). Jeho výška sa určuje pomerom vkladu spoločníka k základnému imaniu spoločnosti. Týmto pomerom sú určené majetkové práva spoločníka, ale aj jeho nemajetkové práva, ako sú práva na správu a riadenie spoločnosti, ak spoločenská zmluva neurčuje inak. Majetkové právo prezentuje počas trvania spoločnosti právo podieľať sa na výsledku hospodárenia (zisku), ale aj právo na vyrovnací podiel alebo podiel na likvidačnom zostatku.

Právo na podiel na zisku nevzniká automaticky dosiahnutím zisku, ale až rozhodnutím spoločníkov o tom, že zisk, prípadne jeho časť sa použije na rozdelenie. V kapitálových spoločnostiach rozhoduje o rozdelení zisku valné zhromaždenie, alebo ak v spoločnosti s ručením obmedzeným je jeden spoločník, o rozdelení zisku rozhoduje jediný spoločník. V osobných spoločnostiach rozhodujú o rozdelení zisku spoločníci spôsobom určeným v spoločenskej zmluve.

O rozdelení zisku a jeho použití v spoločnosti s ručením obmedzeným a v akciovej spoločnosti rozhoduje valné zhromaždenie [§ 125 ods. 1. písm. b), § 178, § 187 ods. 1 písm. e) Obchodného zákonníka], ktoré môže rozhodnúť, že časť zisku, prípadne aj celý zisk sa rozdelí, alebo rozhodne, že zisk za dané účtovné obdobie sa nebude rozdeľovať, ale sa investuje do rozvoja spoločnosti, resp. sa použije na zvýšenie základného imania. Podľa platnej právnej úpravy (§ 123, § 179 Obchodného zákonníka) môže spoločnosť rozhodnúť o vyplácaní podielov na zisku iba v prípade, keď sú splnené nasledovné podmienky:

  1. rozdeliť možno vždy len čistý zisk:
    • znížený o povinný prídel do rezervného fondu, prípadne do ďalších fondov, ktoré spoločnosť vytvára podľa zákona povinne (napr. sociálny fond), ako aj o neuhradenú stratu z minulých období a
    • zvýšený o nerozdelený zisk z minulých období a o fondy, ktoré spoločnosť zriadila dobrovoľne a dopĺňala z prostriedkov zisku;
  1. k rozdeleniu čistého zisku nemôže dôjsť vtedy, keď vlastné imanie zistené podľa schválenej riadnej účtovnej závierky je alebo by bolo v dôsledku rozdelenia zisku nižšie ako hodnota základného imania spolu s rezervnými fondmi, prípadne ďalšími fondmi vytváranými spoločnosťou, ktoré spoločnosť podľa zákona alebo spoločenskej zmluvy nesmú použiť na plnenie spoločníkom, resp. akcionárom, znížená o hodnotu nesplateného základného imania, ak táto hodnota ešte nie je zahrnutá v aktívach uvedených v súvahe podľa osobitného zákona;
  2. Obchodný zákonník zakazuje vyplácať úroky z vkladov do spoločnosti a preddavky na podiely na zisku.

V akciovej spoločnosti právo na podiel na zisku (dividendu, tantiému) spoločnos

Související dokumenty

Súvisiace články

Tichý spoločník z hľadiska účtovníctva a dane
Dane, účtovníctvo a odvody advokáta
Tvorba a čerpanie nedeliteľného fondu a rezervného fondu
Vplyv dotácií na základ dane z príjmov po 1. 1. 2008 u daňovníkov účtujúcich v podvojnom účtovníctve
Účtovné a daňové hľadisko dotácií na obstaranie dlhodobého hmotného majetku
Sponzorské dary v kontexte daní a účtovníctva
Odpis pohľadávok v podvojnom účtovníctve a v zákone o dani z príjmov od roku 2008
Predaj obchodných podielov v spoločnosti s ručením obmedzeným
Komentár k zmenám zákona o dani z príjmov (I.)
Vklady fyzických osôb do podnikania
Daň z príjmov právnickej osoby - aktuálne problémy
Vysporiadanie výsledku hospodárenia v akciovej spoločnosti a spoločnosti s r. o.
Technické zhodnotenie hmotného majetku
Opravné položky k rizikovým pohľadávkam v zákone o dani z príjmov
Vyradenie nevymožiteľnej pohľadávky za služby z hľadiska dane z príjmov a DPH
Opravné položky k nepremlčaným pohľadávkam v zákone o dani z príjmov
Opravy chýb minulých účtovných období z hľadiska dane z príjmov
Pôžička od spoločníka z pohľadu dane z príjmov
Účtovanie prijatého grantu

Súvisiace otázky a odpovede

Neprihlásená pohľadávka
Prevod obchodného podielu
Nerozdelené zisky minulých rokov
Zdanenie podielu na zisku pri verejnej obchodnej spoločnosti
Kladné a záporné položky na faktúre
Rozpúšťanie dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný majetok
Trojzápočet účtovanie účastníkov dohody
Zníženie základného imania
Splatenie základného imania v jednoosobovej s.r.o.
Oporný múrik - IM?
Účtovanie vnútropodnikovej faktúry v materskej spoločnosti
Recyklačný poplatok
Učtovanie pokuty za rýchlosť
FO a prenájom bytu - bytového priestoru vlastnej s.r.o.
Kúpa auta a predlžená záruka
Nulovanie faktúry
Zmena právnej formy z komanditnej spoločnosti na s.r.o.
Náklady na projekt za účelom získania dotácie z EU na obstaranie dlhodobého majetku
Účtovanie regionálneho príspevku v s. r. o.
Účtovanie tovaru a služieb na prelome rokov