Základné zásady Zákonníka práce majú osobitný vzťah k zamestnávaniu osôb so zdravotným postihnutím. Zamestnávatelia sú povinní robiť opatrenia v záujme ochrany života a zdravia zamestnancov pri práci a zodpovedajú za škody spôsobené zamestnancom pracovným úrazom alebo chorobou z povolania. Zamestnávatelia sú povinní zamestnancom so zdravotným postihnutím zabezpečiť pracovné podmienky umožňujúce im uplatniť a rozvíjať ich schopnosti na prácu s ohľadom na ich zdravotný stav. Príspevok autorky je vhodnou pomôckou pre podnikateľov.
I. Zdravotne postihnutí občania v Slovenskej republike a ich pracovnoprávna ochrana
Základné zásady Zákonníka práce, najmä Čl. 8 má osobitný vzťah k zamestnávaniu osôb so zdravotným postihnutím. Zamestnávatelia sú v zmysle tohto článku povinní robiť opatrenia v záujme ochrany života a zdravia zamestnancov pri práci a zodpovedajú za škody spôsobené zamestnancom pracovným úrazom alebo chorobou z povolania. Zamestnávatelia sú povinní zamestnancom so zdravotným postihnutím (poznámka autorky: v čl. 8 je použitý starý pojem „zamestnancom so zmenenou pracovnou schopnosťou“ – t. j. Čl. 8 Základných zásad Zákonníka práce nie je v súlade s § 40 ods. 8 Zákonníka práce, ani s § 9 zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p.(ďalej len „zákon o službách zamestnanosti“ – ide o legislatívno-technický nedostatok, t. j. malo by dôjsť k zjednoteniu základných pojmov – k tzv. čistote právneho jazyka, terminológie) zabezpečiť pracovné podmienky umožňujúce im uplatniť a rozvíjať ich schopnosti na prácu s ohľadom na ich zdravotný stav.
1. Zdravotne postihnutý občan – pojem
V zmysle ustanovenia § 40 ods. 8 Zákonníka práce v znení zákona č. 348/2007 Z. z. zamestnancom so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona (od 1. septembra 2007) sa rozumie zamestnanec uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu (t. j. zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p. – ďalej len „zákon o sociálnom poistení“, ktorý svojmu zamestnávateľovi predloží rozhodnutie o invalidnom dôchodku.
Zákon o službách zamestnanosti pojem „občan so zmenenou pracovnou schopnosťou“ a „občan so zmenenou pracovnou schopnosťou s ťažším zdravotným postihnutím“ vymedzil po novom,a to ako „občana so zdravotným postihnutím“.
Ide o občana, ktorý je uznaný za invalidného občana podľa osobitného predpisu – t. j. podľa § 71 zákona o sociálnom poistení, podľa ktorého je občan invalidný, ak má pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou, (t. j. od 41 %), príp. podľa zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon č. 328/2002 Z. z.“).
Občan so zdravotným postihnutím preukazuje invaliditu a percentuálnu mieru poklesu jeho schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť z dôvodu telesnej poruchy, duševnej poruchy alebo poruchy správania rozhodnutím Sociálnej poisťovne alebo posudkom útvaru sociálneho zabezpečenia podľa zákona č. 328/2002 Z. z..
Tieto subjekty sa považujú aj za tzv. znevýhodnených uchádzačov o zamestnaniev zmysle § 8 ods. 1 písm. h) zákona o službách zamestnanosti. Za tzv. znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie podľa § 8 ods. 1 písm. i) tohto zákona sa považujú aj občania, ktorí majú pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 20 %, ale najviac o 40 %.
2. Povinnosť zamestnávateľa zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím (§ 158 – § 159 Zákonníka práce)
Zamestnávateľ má v zmysle § 158 Zákonníka práce povinnosť zamestnávať zamestnanca so zdravotným postihnutím (poznámka autorky: Zákonník práce v ustanovení § 158 a 159 opätovne používa starý pojem „zamestnanec so zmenenou pracovnou schopnosťou“) na vhodných pracovných miestach a umožňovať mu výcvikom alebo štúdiom získanie potrebnej kvalifikácie, ako aj starať sa o jej zvyšovanie. Ďalej má povinnosť vytvárať podmienky, aby mal zamestnanec možnosť pracovného uplatnenia, a zlepšovať vybavenie pracovísk, aby mohol dosahovať, ak je to možné, rovnaké pracovné výsledky ako ostatní zamestnanci a aby mu bola práca čo najviac uľahčená.