Občania so zdravotným postihnutím majú z dôvodu poklesu ich schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť sťaženú možnosť uplatniť sa na trhu práce. Štát podporuje ich zamestnávanie tak, že ustanovuje základné povinnosti zamestnávateľa pri zamestnávaní zamestnanca so zdravotným postihnutím v § 158 a 159 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v z. n. p. s tým, že podrobnejšie tieto povinnosti upravujú osobitné predpisy, najmä zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „ZSZ“).
Občania so zdravotným postihnutím majú z dôvodu poklesu ich schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť sťaženú možnosť uplatniť sa na trhu práce. Štát podporuje ich zamestnávanie tak, že ustanovuje základné povinnosti zamestnávateľa pri zamestnávaní zamestnanca so zdravotným postihnutím v § 158 a 159 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v z. n. p. (ďalej len „ZP“) s tým, že podrobnejšie tieto povinnosti upravujú osobitné predpisy, najmä zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „ZSZ“).
Podľa ZSZ je zamestnávateľ povinný plniť povinnosti pri zamestnávaní občanov so zdravotným postihnutím. Ak ich nezamestnáva, tak je zamestnávateľ povinný:
- podiel zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím zabezpečiť náhradným spôsobom v prípade, ak sa táto povinnosť na neho podľa § 63 ZSZ vzťahuje a
- preukázať príslušnému Úradu práce sociálnych vecí a rodiny (ďalej len „ÚPSVR“ plnenie povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím prostredníctvom ročného výkazu.
Povinnosti zamestnávateľa
Zamestnávateľ je povinný plniť povinný podiel zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím, ak zamestnáva 20 a viac zamestnancov. V prípade, že zamestnávateľ nezamestnáva občanov so zdravotným postihnutím, môže zadať zákazku podľa § 64 ZSZ, odoberať výrobky alebo služby podľa § 64a ZSZ alebo je povinný zaplatiť odvod za neplnenie povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím podľa § 65 ZSZ.
Podľa § 40 ods. 8 ZP zamestnanec so zdravotným postihnutím na pracovnoprávne účely je:
zamestnanec uznaný za invalidného podľa zákona č. 461/2003 o sociálnom poistení v z. n. p. (ďalej len „ZSP“), ktorý svojmu zamestnávateľovi predloží rozhodnutie o invalidnom dôchodku.
Na základe prechodného ustanovenia v § 254 ods.2 ZP platí, že kde sa v ZP používajú slová „zamestnanec so zmenenou pracovnou schopnosťou“, tak vo všetkých tvaroch sa v celom texte ZP nahrádzajú slovami „zamestnanec so zdravotným postihnutím“ v príslušnom tvare.
Zamestnávateľ je podľa § 63 ods.1 ZSZ povinný:
- zabezpečovať pre občanov so zdravotným postihnutím, ktorých zamestnáva, vhodné podmienky na výkon práce,
- vykonávať zaškoľovanie a prípravu na prácu občanov so zdravotným postihnutím a venovať osobitnú starostlivosť zvyšovaniu kvalifikácie počas ich zamestnávania,
- viesť evidenciu občanov so zdravotným postihnutím,
- zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím v počte, ktorý predstavuje 3,2 % z celkového počtu jeho zamestnancov ak zamestnáva najmenej 20 zamestnancov a ak ÚPSVR vedie v evidencii uchádzačov o zamestnanie občanov so zdravotným postihnutím.
Ak zamestnávateľ nezamestnával povinný podiel počtu občanov so zdravotným postihnutím počas roka 2009, má podľa § 65 ZSZ povinnosť najneskôr do 31. 3. 2010 splniť tieto povinnosti náhradným spôsobom. ZSZ ustanovuje viacero možností, a to:
- zadaním zákazky vhodnej na zamestnávanie občanov so zdravotným postihnutím podľa § 64 ZSZ,
- odoberaním výrobkov alebo služieb na účely plnenia povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím,
- odvodom finančných prostriedkov podľa § 65 ods.1 ZSZ,
- vzájomnou kombináciou plnenia povinností podľa