Ak daňovník v podanom daňovom priznaní urobí chybu, môže ju napraviť podaním opravného daňového priznania alebo dodatočného daňového priznania. Podľa § 49 ods. 12 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) na podávanie opravného daňového priznania alebo dodatočného daňového priznania sa použije osobitný predpis, ktorým je zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „daňový poriadok“).
Inštitút opravného a dodatočného daňového priznania procesne upravuje ustanovenie § 16 daňového poriadku. Uvedené ustanovenie určuje, v akej lehote môže daňový subjekt podať opravné daňové priznanie a v ktorých prípadoch a v akých lehotách daňový subjekt má povinnosť alebo môže podať dodatočné daňové priznanie podať.
ZDP a daňový poriadok teda rozlišujú tri druhy daňových priznaní:
- daňové priznanie, ktoré má daňový subjekt povinnosť podať v termíne určenom v § 49 ZDP,
- opravné daňové priznanie, ktoré môže podať daňovník len do skončenia lehoty na podanie riadneho daňového priznania,
- dodatočné daňové priznanie, ktoré podáva daňový subjekt vtedy, ak zistí chybu v daňovom priznaní po uplynutí lehoty na podanie riadneho daňového priznania.
Opravné daňové priznanie
Ak daňovník zistí chybu vo výpočte svojej daňovej povinnosti, prípadne inú chybu pri vyplnení tlačiva daňového priznania ešte pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania, môže v lehote na podanie daňového priznania, resp. v predĺženej lehote na podanie daňového priznania podať opravné daňové priznanie. V takomto prípade správca dane berie do úvahy opravné daňové priznanie a na predtým podané daňové priznanie sa neprihliada. Zákon neobmedzuje počet podaných opravných daňových priznaní, čo znamená, že daňový subjekt môže do lehoty na podanie daňového priznania podať aj viac opravných daňových priznaní. Na vyrubenie dane je rozhodujúce posledné opravné daňové priznanie, pričom na predchádzajúce opravné daňové priznanie sa neprihliada. Na tlačive daňového priznania je potrebné vyznačiť, že ide o opravné daňové priznanie.
Podanie opravného daňového priznania daňový poriadok nepovažuje za správny delikt, za ktorý by bol daňový subjekt sankcionovaný.
♦ Príklad č. 1:
Daňovník dňa 31. marca 2015 oznámil správcovi dane, že si predlžuje lehotu na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie roka 2014 do 30. júna 2015. Daňové priznanie podal dňa 15. júna 2015. Následne zistil, že má v ňom chybu a 25. júna 2015 predložil ďalšie priznanie, ktoré označil ako opravné daňové priznanie.
Keďže opravné daňové priznanie bolo podané v lehote pre podanie daňového priznania, správca dane na daňové priznanie podané dňa 15. júna 2015 neprihliada a za riadne daňové priznanie považuje opravné daňové priznanie podané 25. júna 2015.
* * *
♦ Príklad č. 2:
Daňovník podal daňové priznanie za zdaňovacie obdobie roka 2014 dňa 15. marca 2015. Následne 31. 3. 2015 oznámil správcovi dane, že si predlžuje lehotu na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie roka 2014 do 30. 6. 2015. Ako mal daňovník postupovať pri podaní daňového priznania v predĺženej lehote na podanie daňového priznania?
Ak daňovník podal daňové priznanie do lehoty na jeho podanie uvedenej v § 49 ods. 2 ZDP a následne v lehote na podanie daňového priznania podal oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania, v takto stanovenej lehote podal daňové priznanie, ktoré označil ako opravné daňové priznanie. Opravné daňové priznanie podané v predĺženej lehote na podanie daňového priznania podľa § 49 ods. 3 písm. a) ZDP sa bude akceptovať pre účely vyrubovacieho konania.
* * *
Dodatočné daňové priznanie
Ak daňovník zistí chybu vo výpočte svojej daňovej povinnosti po lehote na podanie daňového priznania, odstráni túto chybu podaním dodatočného daňového priznania. Dodatočné daňové priznanie sa podáva na tlačive daňového priznania platnom za príslušné zdaňovacie obdobie, na ktorom je potrebné vyznačiť, že ide o dodatočné daňové priznanie.
Vyššia daňová povinnosť
Ak daňovník zistí, že jeho daň má byť vyššia ako bola uvedená v daňovom priznaníalebo jeho daňová strata je nižšia ako bola uvedená v daňovom priznaní, má podľa § 16 ods. 2 daňového poriadku povinnosť podať dodatočné daňové priznanie. Rovnakú povinnosť má aj vtedy, ak zistí, že jeho daň má byť vyššia, ako je daň vyrubená správcom dane.
Dodatočné priznanie sa musí predložiť správcovi dane do konca nasledujúceho mesiaca po tomto ziste