Daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby za rok 2016

Vydáno: 96 minút čítania

Daňové priznanie (DP) k ­dani z príjmov právnickej osoby (PO) za zdaňovacie obdobie roka 2016 sa podáva na tlačive platnom pre rok 2015 č. MF/017084/2015-721. Vzor DP bol ustanovený opatrením MF SR č. MF/16772/2015-721 v znení opatrenia č. MF/15394/2016-721 a je uverejnený vo Finančnom spravodajcovi č. 10/2015, ktorý je sprístupnený v elektronickej podobe na webovom sídle MF SR. DP sa podáva daňovému úradu v jednom exemplári.

Prílohou DP podľa § 49 ods. 1 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) sú doklady uvedené v tlačive DP. Povinnými prílohami DP, aj keď ich daňovník nevypĺňa, sú:

  • príloha k § 30c ZDP, v ktorej sa uvádza počet projektov na výskum a vývoj, pričom každý projekt predstavuje samostatnú prílohu (v prípade obojstrannej tlače počet príloh predstavuje počet listov),
  • príloha k IV. časti, v ktorej sa uvádzajú ďalší prijímatelia podielovej dane, každá strana predstavuje samostatnú prílohu (v prípade obojstrannej tlače počet príloh predstavuje počet listov).

Na vyplnenie DP slúži poučenie, ktoré bolo vydané oznámením MF SR č. MF/020689/2016-721 zo dňa 29. novembra 2016. Poučenie doplňuje predtlač jednotlivých riadkov priznania a nenahrádza znalosť zákona. Tlačivo obsahuje aj Potvrdenie o podaní daňového priznania k dani z príjmov právnickej osoby.

Príklad na vyplnenie daňového priznania

I. časť – Údaje o daňovníkovi

V záhlaví DP (riadok 01 a 02) daňovník uvádza svoje daňové identifikačné číslo a IČO. Na riadku 03 uvedie trojmiestny kód právnej formy daňovníka, ktorý sa nachádza v poučení DP. V záhlaví vyznačí tiež druh DP a zdaňovacie obdobie, za ktoré sa DP podáva. Na riadku 04 uvedie daňovník kód SK ­NACE Rev. 2 podľa vyhlášky Štatistického úradu Slovenskej republiky č. 306/2007 Z. z., ktorou sa vydáva Štatistická klasifikácia ekonomických činností. Klasifikáciu kódov SK NACE možno nájsť na webovej stránke www.statistics.sk. V kolónke Hlavná prevažná činnosť sa uvádza názov činnosti, z ktorej v zdaňovacom období dosiahol daňovník najvyšší príjem.

V I. časti DP sa uvádzajú identifikačné údaje o PO. Uvedie sa tu tiež uplatnenie osobitného spôsobu zahrnovania kurzových rozdielov do základu dane alebo ukončenie uplatňovania osobitného spôsobu zahrnovania kurzových rozdielov do základu dane podľa § 17 ods. 17 ZDP, ďalej obmedzená daňová povinnosť daňovníka, ekonomické, personálne alebo iné prepojenie so závislými osobami.

Daňovník v tejto časti DP na účely určenia výšky daňovej licencie podľa § 46b ZDP tiež vyznačí, či k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia je platiteľom dane z pridanej hodnoty, či jeho ročný obrat presiahol 500 000 € a či uplatňuje zníženie daňovej licencie podľa § 46b ods. 3 ZDP na polovicu.

Daňovník tiež vyznačí skutočnosť, že daňovú licenciu neplatí z dôvodov uvedených v § 46b ods. 7 ZDP.

Ak daňovník uplatňuje započítanie daňovej licencie podľa § 46b ods. 5 ZDP, zaškrtne pole na prvej strane a zároveň vyplní riadok 810, t. j. uvedie sumu daňovej licencie, ktorú by teoreticky platil, ak by v príslušnom zdaňovacom období vykázal daňovú stratu alebo daň nižšiu ako je ustanovená výška daňovej licencie.

Na riadkoch 13 až 17 v I. časti DP uvedie daňovník údaje o umiestnení stálej prevádzkarne na území Slovenskej republiky, za ktorú sa vypočíta základ dane alebo daňová strata.

V prípade, že za daňovníka podáva DP podľa § 49 ods. 6 ZDP jeho právny nástupca, tento uvádza na riadku 05 názov daňovníka a rovnako na riadku 01 daňové identifikačné číslo daňovníka.

♦ Príklad č. 1:

Spoločnosť Gama, s. r. o., v I. ­časti DP vyplnila, okrem identifikačných údajov, aj ďalšie skutočnosti.

Uviedla, že:

  • uplatňuje osobitný spôsob zahrnovania kurzových rozdielov do základu dane podľa § 17 ods. 17 ZDP,
  • je platiteľom DPH k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia,
  • ročný obrat za zdaňovacie obdobie presiahol 500 000 €,
  • uplatňuje započítanie daňovej licencie podľa § 46b ods. 5 ZDP.

II. a III. časť – Výpočet základu dane a dane a tabuľky pomocných výpočtov a doplňujúcich údajov

Riadok 100 – výsledok hospodárenia (VH) pred zdanením (zisk +, strata –) alebo rozdiel medzi príjmami a výdavkami (§ 17 ods. 1 ZDP)

Riadok 100 nadväzuje na ustanovenie § 17 ods. 1 ZDP, podľa ktorého pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty:

  • daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva vychádza z rozdielu medzi príjmami a výdavkami [§ 17 ods. 1 písm. a) ZDP],
  • daňovník účtujúci v sústave podvojného účtovníctva vychádza z VH [§ 17 ods. 1 písm. b) ZDP],
  • daňovník vykazujúci VH v individuálnej účtovnej závierke podľa medzinárodných štandardov pre finančné výkazníctvo vychádza z tohto VH upraveného spôsobom ustanoveným vo všeobecne záväznom predpise vydanom MF SR, alebo z VH, ktorý by vyčíslil, ak by účtoval v sústave podvojného účtovníctva [§ 17 ods. 1 písm. c) ZDP],
  • daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou [§ 2 písm. e) ZDP], ktorý nemá povinnosť viesť účtovníctvo podľa zákona o účtovníctve a nerozhodne sa zisťovať základ dane z účtovníctva, vychádza z rozdielu medzi príjmami a výdavkami, ak ZDP neustanovuje inak.

Daňovníci účtujúci v sústave po­dvojného účtovníctva na riadku 100 uvádzajú VH pred zdanením (zisk alebo strata) zistený v účtovníctve ako rozdiel výnosov účtovaných na účtoch účtovej triedy 6 – Výnosy a nákladov účtovaných na účtoch účtovej triedy 5 – Náklady, okrem účtov 591, 592, 595 a účtov vnútroorganizačných výnosov a vnútroorganizačných nákladov. K riadku 100 daňovník účtujúci v sústave podvojného účtovníctva vyplní pomocnú tabuľku F – Doplňujúce údaje (v III. časti DP). Rozdiel riadkov 1 (súčet výnosov z hospodárskej a finančnej činnosti) a 2 (súčet nákladov na hospodársku a finančnú činnosť) musí nadväzovať na údaj na riadku 100. Túto tabuľku vypĺňa aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou [§ 2 písm. e) bod 3 ZDP], ktorý pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty stálej prevádzkarne vychádza z VH zisteného v účtovníctve podľa § 17 ods. 1 písm. b) ZDP.

Daňovník vykazujúci VH ­podľa medzinárodných štandardov pre finančné výkazníctvo na riadku 100 uvádza VH upravený spôsobom ustanoveným v opatrení MF SR z 15. februára 2006 č. MF/­011053/­2006-72 v znení opatrenia MF SR z 19. decembra 2006 č. MF/­026217/2006-72 (tabuľka G3 riadok 4). Tento daňovník zároveň vypĺňa tabuľku G1 (nevypĺňa tabuľku F). Ako prílohu DP predkladá prehľad úprav vykonaných podľa citovaného opatrenia z VH vykázaného podľa medzinárodných štandardov pre finančné výkazníctvo na upravený VH.

Daňovník, ktorý vykazuje VH v individuálnej účtovnej závierke podľa medzinárodných štandardov pre finančné výkazníctvo a pri zisťovaní základu dane vychádza z VH, ktorý by vyčíslil, ak by účtoval v sústave podvojného účtovníctva vyplní tabuľku G2. VH z riadku 3 sa uvedie na riadku 100 priznania. Tento daňovník zároveň vypĺňa tabuľku G1 (nevypĺňa tabuľku F). Ako prílohu DP predkladá evidenciu v rozsahu účtovnej závierky, z ktorej by sa vyčíslil VH, ak by účtoval podľa opatrení vydaných MF SR podľa § 4 ods. 2 zákona o účtovníctve okrem poznámok, pričom ak má povinnosť zatriedenia do veľkostnej skupiny podľa § 2 ods. 5 až 8 zákona o účtovníctve v rozsahu účtovnej závierky veľkej účtovnej jednotky okrem poznámok.

Vo verejnej obchodnej spoločnosti a komanditnej spoločnosti sa na riadku 100 uvedie VH neupravený o nárok na podiel na zisku, či o povinnosť k úhrade straty vo vzťahu k spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementárom komanditnej spoločnosti.

U daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou, ktorý časť svojej činnosti vykonáva na území iného štátu prostredníctvom stálej prevádzkarne, je súčasťou VH uvedeného na riadku 100 aj VH (zisk alebo strata) tejto stálej prevádzkarne. Pri jeho zisťovaní sa postupuje podľa § 17 ods. 1 ZDP s výnimkou výdavkov (nákladov), ktoré je daňovník povinný uhrádzať podľa právnych predpisov platných v štáte, v ktorom je zdroj príjmu, ktoré možno uplatniť do daňových výdavkov v rozsahu ustanovenom v týchto právnych predpisoch (§ 17 ods. 14 ZDP). Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý zmenil sídlo alebo miesto skutočného vedenia spoločnosti alebo družstva zo zahraničia na územie SR, ak v zahraničí zostáva jeho stála prevádzkareň.

Daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou [§ 2 písm. e) bod 3 ZDP], ktorý vykonáva činnosť na území SR prostredníctvom stálej prevádzkarne, zisťuje základ dane podľa § 17 až § 29 ZDP. Tento základ dane nemôže byť nižší alebo daňová strata nemôže byť vyššia, ako by bola dosiahnutá, keby takýto daňovník ako nezávislá osoba vykonával rovnaké alebo podobné činnosti nezávisle od jej zriaďovateľa. Na úpravu základu dane stálej prevádzkarne sa primerane použije postup ako pri zahraničných závislých osobách (§ 18 ZDP). Do zdaniteľných príjmov sa zahŕňa príjem dosiahnutý činnosťou stálej prevádzkarne, do daňových výdavkov sa môžu zahrnúť aj náklady preukázateľne vynaložené zriaďovateľom na účely tejto stálej prevádzkarne vrátane nákladov na vedenie a všeobecných správnych výdavkov bez ohľadu na miesto ich vzniku za podmienok bližšie určených v § 17 ods. 7 ZDP. Ak nemožno určiť základ dane týmto spôsobom, na jeho určenie sa použijú metódy uvedené v tomto ustanovení ZDP.

Ak daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou (nerezident) má na území SR zriadených viac stálych prevádzkarní, prípadne na území SR dosahuje aj iné príjmy, ktoré nie sú súčasťou základu dane stálej prevádzkarne, a z ktorých sa daň nevyberá zrážkou alebo z ktorých vybraním dane zrážkou nie je splnená daňová povinnosť, základ dane sa vypočíta ako súčet základov dane a daňových strát jednotlivých stálych prevádzkarní a základov dane z uvedených ostatných druhov príjmov (§ 17 ods. 25 ZDP). Jednotlivé základy dane (daňové straty) stálych prevádzkarní sa uvedú v V. časti DP – Miesto pre osobitné záznamy daňovníka.

Daňovník s obmedzenou ­daňovou povinnosťou [§ 2 písm. e) bod 3 ZDP], ktorý vykonáva činnosť na území Slovenskej republiky prostredníctvom stálej prevádzkarne, pričom nemá povinnosť viesť účtovníctvo podľa zákona o účtovníctve a nerozhodol sa účtovať v sústave podvojného účtovníctva alebo v sústave jednoduchého účtovníctva, prípadne daňovník s obmedzenou daňovou povinnosť, ktorý má príjmy, z ktorých sa daň nevyberá zrážkou alebo z ktorých vybraním dane zrážkou nie je splnená daňová povinnosť, pri zisťovaní základu dane vychádza z rozdielu medzi príjmami a výdavkami, ak ZDP neustanovuje inak. Zdaniteľný príjem daňovníka sa na území SR zdaňuje v zdaňovacom období, v ktorom daňovník tento príjem „prijal“ (platiteľ príjmu „vyplatil“). Na zistenie základu dane nerezidenta [okrem základu dane zisťovaného podľa § 17 ods. 1 písm. b) a c) ZDP], ktorý podnikal v zdaňovacom období na území SR prostredníctvom stálej prevádzkarne alebo dosahoval zo zdroja na území SR príjmy, z ktorých sa daň nevyberá zrážkou a príjmy, z ktorých daň vybranú zrážkou je možné považovať za preddavok na daň podľa § 43 ods. 6 a 7 ZDP, slúži pomocná tabuľka H – Výpočet základu dane nerezidenta. Základ dane alebo daňová strata z riadku 10 sa uvedie na riadku 310 DP. Nazistenie základu dane nerezidenta podľa § 17 ods. 1 písm. b) a c) ZDP slúži pomocná tabuľka J – vybrané údaje o príjmoch nerezidenta podľa § 16 ods. 1 písm. f) ZDP.

Daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie na riadku 100 vykazuje:

  1. VH v úhrne z hlavnej nezdaňovanej a zdaňovanej (podnikateľskej) činnosti uvedený v tabuľke C1 na riadku 1, ak účtuje v sústave podvojného účtovníctva,
  2. rozdiel príjmov a výdavkov v úhr­ne z nezdaňovanej a zdaňovanej činnosti uvedený v tabuľke C2 na riadku 1, ak účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva.

Na riadku 4 tabuľky C1 a C2 sa uvádza suma pred zdanením vyčíslená ako rozdiel podľa § 17 ods. 16 ZDP, t. j. zisk z predaja majetku. Údaj uvedený na tomto riadku je samostatným údajom, ktorý má len informatívny charakter na účely správcu dane. Na riadku 5 tabuľky C1 a C2 sa uvádza suma príjmov z nájomného a z reklám pred zdanením. Údaj uvedený na tomto riadku je tiež samostatným údajom, ktorý má len informatívny charakter na účely správcu dane. Tento daňovník nevypĺňa tabuľku F.

Ak je VH zisk, alebo ak je rozdiel medzi príjmami a výdavkami kladný, riadok 100 sa označí znamienkom plus (+). Ak je VH strata, alebo ak je rozdiel medzi príjmami a výdavkami záporný, riadok 100 sa označí znamienkom mínus (–).

Související dokumenty

Súvisiace články

Odpočet daňovej straty od základu dane právnickej osoby
Daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby za rok 2019
Daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby za zdaňovacie obdobie roka 2018
Dodatočné daňové priznanie k dani z príjmov – daňové a účtovné dopady
Komentár k zmenám zákona o dani z príjmov s účinnosťou od 1. 1. 2005
Odpis záväzkov
Daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby za zdaňovacie obdobie roka 2020
Úprava základu dane o neuhradené záväzky
Opravné a dodatočné daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby
Daň z príjmov právnickej osoby – príklady problematických okruhov
Doktorand - doktorandské štipendium a zárobková činnosť
Čo nezabudnúť alebo čomu sa vyhnúť pri príprave daňového priznania k dani z príjmov právnickej osoby
Komentár k zmenám zákona o dani z príjmov (I.)
Určenie rozsahu zdaniteľných príjmov (výnosov) na účely zníženej sadzby dane z príjmov vo výške 15 %
Vysporiadanie výsledku hospodárenia v akciovej spoločnosti a spoločnosti s r. o.
Príklad na vyplnenie daňového priznania s výkladom k jednotlivým riadkom daňového priznania
Prehľad noviel zákona o dani z príjmov v roku 2023
Účtovná závierka v podvojnom účtovníctve za rok 2021
Zníženie základu dane pri nevymožiteľnej pohľadávke

Súvisiace otázky a odpovede

Dodatočné daňové priznanie
Rozpúšťanie dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný majetok
Odpis pohľadávky
Odpis záväzkov
Opravy chýb minulých období
Zrušenie s.r.o.
Oznamovacia povinnosť - úroky účtované do daňových nákladov
Kontrola a registračný poplatok
Kontrola a pokuta kvôli neuvedeniu údajov v poznámkach
Oporný múrik - IM?
Pôžička konateľovi
Recyklačný poplatok
Zmena právnej formy z komanditnej spoločnosti na s.r.o.
Náklady na projekt za účelom získania dotácie z EU na obstaranie dlhodobého majetku
Účtovanie regionálneho príspevku v s. r. o.
Predaj elektriny výnosový účet
Účtovanie dotácie
Uplatnenie daňových odpisov
Likvidácia spoločnosti a účtovná závierka
Rodinný príslušník a daňové náklady