Daňový poriadok si svojim obsahom zachováva charakter procesnej normy subsidiárnej povahy vo vzťahu ku komplexu kombinovaných hmotno-procesných právnych noriem. Subsidiárny vzťah spočíva v tom, že ustanovenie daňového poriadku sa použije len v prípade, ak iný zákon upravujúci dane neobsahuje úpravu správy daní, ktorá je odlišná od právnej úpravy v samotnom daňovom poriadku.
Právna úprava správy daní bola obsiahnutá v zákone SNR č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v z. n. p. (ďalej len „zákon o správe daní“), ktorý bol štyridsaťsedemkrát novelizovaný. Zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „daňový poriadok“), predstavuje jeho rekodifikáciu. Daňový poriadok si svojim obsahom zachováva charakter procesnej normy subsidiárnej (podpornej) povahy vo vzťahu ku komplexu kombinovaných hmotno-procesných právnych noriem, t. j. k zákonom upravujúcim jednotlivé druhy daní aj k zákonu o orgánoch štátnej správy v oblasti daní a poplatkov. Subsidiárny vzťah daňového poriadku k iným daňovým hmotnoprávnym zákonom spočíva teda v tom, že ustanovenie daňového poriadku sa použije len v prípade, ak iný zákon upravujúci dane neobsahuje úpravu správy daní, ktorá je odlišná od právnej úpravy v samotnom daňovom poriadku.
Členenie daňového poriadku
Daňový poriadok je rozdelený na sedem častí, jednotlivé časti sú rozdelené na hlavy a oddiely.
Prvá časť má päť hláv. V prvej hlave nazvanej Základné a všeobecné ustanovenia je upravený predmet a rozsah pôsobnosti, základné pojmy, základné zásady správy daní, je definovaný správca dane a osoby zúčastnené na správe daní, používanie jazyka pri správe daní, vecná príslušnosť, miestna príslušnosť, delegovanie, zastupovanie, vylúčenie zástupcu, daňové tajomstvo, náklady správy daní. V druhej hlave – Podania – je upravený spôsob podania, daňové priznanie, opravné daňové priznanie a dodatočné daňové priznanie, výzva na odstránenie nedostatkov daňového priznania, postúpenie. V tretej hlave – Úkony zabezpečujúce priebeh a účel správy daní – je upravená zápisnica a úradný záznam, predvolanie a predvedenie, dožiadanie, predbežná otázka, nazeranie do spisov, dokazovanie, inštitút svedka a poskytovanie údajov správcovi dane. V štvrtej hlave – Lehoty – je upravený inštitút počítania lehôt, predĺženie lehoty, zmeškanie lehoty. Piata hlava prvej časti upravuje doručovanie písomností, konkrétne sú upravené všeobecné ustanovenia, doručovanie do vlastných rúk, doručovanie elektronickými prostriedkami, elektronické služby, doručovanie mimo územia SR a doručovanie verejnou vyhláškou.
Druhá časť prvej hlavy upravuje činnosti správcu dane a člení sa na päť dielov. Prvý diel upravuje vyhľadávaciu činnosť, druhý diel upravuje inštitút miestneho zisťovania, zabezpečenie veci a prepadnutie veci. V rámci tohto dielu je upravený postup správcu dane pri miestnom zisťovaní, práva správcu dane pri miestnom zisťovaní, povinnosti daňového subjektu a inej osoby pri miestnom zisťovaní, zabezpečenie veci, postup pri zabezpečení veci, postup pri prepadnutí veci, rozdelenie výťažku. Tretí diel upravuje postup pri daňovej kontrole, konkrétne daňovú kontrolu, práva a povinnosti daňového subjektu pri daňovej kontrole, priebeh a ukončenie daňovej kontroly, protokol. Postup pri určení dane podľa pomôcok je upravený v štvrtom diele. Ostatné činnosti správcu dane sú upravené v piatom diele, konkrétne inštitút predbežného opatrenia, záznamová povinnosť, zverejňovanie zoznamov, poskytovanie údajov a súhlas s návrhom na výmaz z obchodného registra.
Tretia časť daňového poriadku má názov Platenie dane. Upravuje spôsob platenia dane a použitie platieb, osobný účet daňového subjektu, odklad platenia dane a povolenie splátok.
Najväčšiu časť daňového poriadku tvorí štvrtá časť nazvaná Daňové konanie.
Prvá hlava štvrtej časti nazvaná Všeobecné ustanovenia upravuje začatie daňového konania, definuje účastníkov daňového konania, vylúčenie zamestnanca, prerušenie daňového konania, zastavenie daňového konania, upravuje inštitút rozhodnutia, nulitného rozhodnutia, lehoty na rozhodnutie a opatrenia proti nečinnosti. Druhá hlava nazvaná Osobitné daňové konania sa delí na tri diely. V prvom diele je upravené registračné konanie, konkrétne postup pri registrácii, v druhom diele je upravené vyrubovacie konanie, zánik práva vyrubiť daň, úľava na dani alebo odpustenie daňového nedoplatku na dani. V treťom diele – Opravné prostriedky – je upravený inštitút námietky, odvolacie konanie, a to všeobecné ustanovenia o odvolaní, postup prvostupňového