Zákon č. 185/2015 Z. z. Autorský zákon v z. n. p. (ďalej len „Autorský zákon“) upravuje vzťahy, ktoré vznikajú v súvislosti s vytvorením a použitím autorského diela alebo umeleckého výkonu, v súvislosti s výrobou a použitím zvukového záznamu, audiovizuálneho záznamu alebo vysielania a v súvislosti s vytvorením alebo zhotovením a použitím počítačového programu alebo databázy.
Predmetom autorského práva je autorské dielo z oblasti literatúry, umenia alebo vedy, t. j. literárne dielo, slovesné dielo, divadelné dielo, hudobné dielo, audiovizuálne dielo, dielo výtvarného umenia, architektonické dielo, dielo úžitkového umenia, kartografické dielo alebo iný druh umeleckého diela alebo vedeckého diela, ak tieto diela spĺňajú podmienku, že sú jedinečným výsledkom tvorivej činnosti autora vnímateľným zmyslami, bez ohľadu na jeho podobu, obsah, kvalitu, účel, formu jeho vyjadrenia alebo mieru jeho dokončenia, za podmienky, že nie sú vylúčené z ochrany autorského práva. Za predmet autorského práva sa napr. nepovažuje myšlienka, spôsob, systém, metóda, koncept, princíp, objav alebo informácia, ktorá bola vyjadrená, opísaná, vysvetlená, znázornená alebo zahrnutá do diela. Ochrana podľa Autorského zákona sa nevzťahuje napr. na dielo tradičnej ľudovej kultúry, na dennú správu (dennou správou je informácia o udalosti alebo skutočnosti, pričom za dennú správu sa nepovažuje dielo, ktoré o dennej správe informuje alebo v ktorom je denná správa zahrnutá).
Autorom je fyzická osoba, ktorá dielo vytvorila, pričom ustanovenia Autorského zákona o autorovi sa vzťahujú aj na jeho dedičov.
Autorské právo zahŕňa výhradné:
- Osobnostné práva, ktoré určujú, že autor má právo na autorstvo k svojmu dielu, má právo rozhodnúť o jeho zverejnení, má právo byť označený ako autor dohodnutým spôsobom a má právo na nedotknuteľnosť svojho diela. Týchto práv sa nemôže vzdať, sú neprevoditeľné a smrťou autora zanikajú.
- Majetkové práva, ktoré určujú, že autor má právo použiť svoje dielo a právo udeliť súhlas na použitie svojho diela, za ustanovených podmienok a má právo na odmenu za použitie diela. Majetkové práva udelením súhlasu na použitie diela nezanikajú, sú neprevoditeľné, nemožno sa ich vzdať, nemožno ich postihnúť ani exekúciou a sú predmetom dedičstva. Osobitne sú upravené napr. práva zhotoviteľa databázy, ktoré sú čisto majetkovými právami a na rozdiel od výlučných autorských majetkových práv sú prevoditeľné, teda je ich možné scudziť.
Na ochranu predmetu autorského práva alebo práva súvisiaceho s autorským právom (súvisí viac s umeleckou a kultúrnou sférou), nie je potrebná žiadna registrácia, vzniká automaticky vytvorením predmetu ochrany a jeho vyjadrením v podobe vnímateľnej zmyslami (Ústredným orgánom štátnej správy pre autorské právo a práva súvisiace s autorským právom je Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky).
Podľa § 3 ods. 1 písm. b) zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v z. n. p. (ďalej len „živnostenský zákon“) živnosťou nie je využívanie výsledkov duševnej tvorivej činnosti chránených osobitnými zákonmi (zákon č. 517/1990 Zb. o vynálezoch, priemyselných vzoroch a zlepšovacích návrhoch v z. n. p. a Autorský zákon).
Pre daňové účely sú príjmy podľa Autorského zákona rozdelené do dvoch kategórií príjmov, a to na príjmy dosahované na základe:
- zmluvy o dielo uzatvárané podľa § 631 až § 643 Občianskeho zák