Ďalšia časť príspevku k novele zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) sa okrem iného venuje odpisovým skupinám pre automobily s batériovým a hybridným pohonom, zmene v posudzovaní výpožičky ale aj zmene spôsobu zdaňovania peňažných a nepeňažných plnení vyplatených držiteľom poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti.
Nová odpisová skupina pre automobily s alternatívnym pohonom [§ 26 ods. 1, § 27 ods. 1, príloha č. 1, § 52zza ods. 15]
Zavádza sa nová odpisová skupina 0 s dobou odpisovania 2 roky, do ktorej sú zaradené osobné automobily, ktoré majú v osvedčení o evidencii časť II v položke 18.3 Druh paliva/zdroj energie uvedenú skratku:
- BEV (batériové elektrické vozidlá) alebo
- PHEV (plug-in hybridné elektrické vozidlá), pričom, pričom plug-in hybridné elektrické vozidlá môžu byť v akejkoľvek kombinácii s iným druhom paliva alebo zdroja energie.
Nadväzne na zavedenie novej odpisovej skupiny 0 bola doplnená aj príloha č. 1 k zákonu č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“), ktorá obsahuje zaradenie hmotného majetku do odpisových skupín.
Súčasne bola nová odpisová skupina 0 doplnená v § 27 ods. 1 medzi tie odpisové skupiny, v ktorých zaradený hmotný majetok sa odpisuje len rovnomerným spôsobom.
Podľa prechodného ust. § 52zza ods. 15 ZDP možno postupovať pri odpisovaní elektromobilov zvýhodneným spôsobom:
- počas 2 rokov už v zdaňovacom období, za ktoré sa podáva daňové priznanie po 31. 12. 2019,
- aj pri tých elektromobiloch, ktoré boli obstarané, zaradené do užívania alebo sa z nich uplatňovali odpisy podľa ZDP účinného k 31. 12. 2018, pričom už uplatnené odpisy v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach sa už spätne neupravujú.
Zmena v posudzovaní výpožičky na účely ZDP [§ 17 ods. 20 – poznámka pod čiarou k odkazu 80, § 21 ods. 1 písm. l), § 22 ods. 9 písm. a), § 26 ods. 7, § 52zza ods. 13]
Zmluvou o výpožičke (§ 659 až § 662 Občianskeho zákonníka) vzniká vypožičiavateľovi právo po dohodnutú dobu užívať vypožičanú vec bezodplatne. Požičiavateľ je povinný odovzdať vypožičiavateľovi vec v stave spôsobilom na riadne užívanie. Vypožičiavateľ je súčasne povinný chrániť vypožičanú vec pred poškodením, stratou alebo zničením a požičiavateľ môže požadovať vrátenie veci aj pred skončením určenej doby zapožičania, ak vypožičiavateľ neužíva vec riadne alebo ak ju užíva v rozpore s účelom, ktorému slúži.
Podľa § 21 ods. 1 písm. l) ZDP v znení účinnom do 31. 12. 2019 daňovými výdavkami nie sú výdavky na technické zhodnotenie, prevádzkovanie, opravy a udržiavanie hnuteľnej veci a nehnuteľnosti využívanej na základe zmluvy o výpožičke okrem výdavkov na energie vynaložených užívateľom v súvislosti s užívaním takej hnuteľnej veci alebo nehnuteľnosti.
V praxi však aj napriek bezodplatnému charakteru výpožičky dochádza k situáciám, a to predovšetkým vo výrobnom procese, keď vypožičiavateľ vykoná a uhradí na vypožičanom majetku opravy alebo technické zhodnotenie. Prichádza tak k obdobnej situácii, ako je tomu v prípade nájomného vzťahu, keď nájomca so súhlasom prenajímateľa vykoná a uhradí opravy alebo technické zhodnotenie na prenajatom (cudzom) majetku. V prípade nájomného vzťahu bola táto situácia na účely ZDP riešená v § 17 ods. 20 a 21, keď prenajímateľovi vznikal v situácii opravy alebo technického zhodnotenia vykonaných a uhradených nájomcom n