Posledná časť článku sa zaoberá formami zárobkovej činnosti starobného dôchodcu a predčasného starobného dôchodcu a povinnosťami z toho vyplývajúcich vzhľadom na dane a odvody.
Poberateľ starobného dôchodku môže súčasne poberať dôchodok aj vykonávať zárobkovú činnosť bez obmedzenia, alepredčasnému starobnému dôchodcovi Sociálna poisťovňa pozastaví vyplácanie predčasného starobného dôchodku podľa § 67 ods. 5 zákona o sociálnom poistení vtedy, ak dosahuje príjem, ktorý mu zakladá povinnosť platiť poistné na povinné dôchodkové poistenie podľa zákona o sociálnom poistení. Na základe platenia poistného na dôchodkové poistenie počas vykonávania zarobkovej činnosti sa dôchodcovi zvýši jeho dôchodok. O zvýšení sumy starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku Sociálna poisťovňa od 1. 1. 2015 rozhodne automaticky. O prepočet sumy dôchodku nemusí dôchodca žiadať.
Jednotlivé formy zárobkovej činnosti sa od seba navzájom odlišujú, najmä pokiaľ ide o odvodové povinnosti. Na zvýšenie dôchodku starobného dôchodcu a predčasného starobného dôchodcu má vplyv zárobková činnosť, ktorá zakladá povinné dôchodkové poistenie. Ide o zárobkovú činnosť podľa § 3 ods. 1 písm. a) a b), ods. 2 a ods. 3 zákona o sociálnom poistení, z ktorej dosahuje príjem podľa:
- § 5 ZDP zo závislej činnosti zamestnanca na základe pracovnej zmluvy alebo dohody v súlade s § 223 až § 226 a § 228a zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v z. n. p. (ďalej len „Zákonník práce“), (pozri tabuľky č. 1 až č. 4),
- § 5 ZDP z výkonu funkcie na základe mandátnej zmluvy podľa zákona č. 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka v z. n. p. (ďalej len „Obchodný zákonník“), (pozri tabuľky č. 5 až č. 6),
- § 5 ZDP zo závislej činnosti na základe príkaznej zmluvy podľa zákona č. 40/1964 Zb., Občianskeho zákonníka v z. n. p. (ďalej len „Občiansky zákonník“), (pozri tabuľky č. 5 až č. 6),
- § 6 ZDP v postavení SZČO (pozri tabuľku č. 7 a č. 8).
Ak má fyzická osoba akýkoľvek právny vzťah, na základe ktorého má nárok na príjem zo závislej činnosti, ktorý sa považuje za zárobkovú činnosť, je podľa § 4 zákona o sociálnom poistení a podľa § 11 ods. 3 zákona o zdravotnom poistení považovaná za zamestnanca a platiteľ takéhoto príjmu je považovaný za zamestnávateľa.
Podľa § 5 ods. 2 ZDP platí, že príjmami zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 ZDP sú bez ohľadu na ich právny dôvod pravidelné, nepravidelné alebo jednorazové príjmy, ktoré sa vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú k dobru, alebo spočívajú v inej forme plnenia daňovníkovi s týmito príjmami (ďalej len „zamestnanec“) od platiteľa týchto príjmov (ďalej len „zamestnávateľ“) alebo v súvislosti s výkonom závislej činnosti.
Zárobková činnosť na základe pracovnoprávneho vzťahu
Zárobkovú činnosť v závislom vzťahu podľa Zákonníka práce, môže starobný dôchodca a predčasný starobný dôchodcavykonávať ako zamestnanec na základe:
- pracovnej zmluvy podľa § 42 Zákonníka práce alebo
- dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru podľa § 223 až § 226 a § 228a Zákonníka práce (ďalej len „dohodár“).
Ak starobný dôchodca alebo predčasný starobný dôchodca pracuje na základe pracovnej zmluvy alebo dohody, tak zamestnávateľ je povinný pri jeho zamestnávaní dodržiavať zákon č. 663/2007 Z. z. o minimálnej mzde v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o minimálnej mzde“), podľa ktorého je pre rok 2015 nariadením vlády SR č. 297/2014 Z. z. ustanovená suma minimálnej mzdy takto:
- 380,00 € za mesiac pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou,
- 2,184 € za každú hodinu odpracovanú zamestnancom.
Dohodár (starobný dôchodca alebo predčasný starobný dôchodca) môže so zamestnávateľom uzatvoriť najviac na 12 mesiacov:
- dohodu o vykonaní práce, ak rozsah práce (pracovnej úlohy) nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku u jedného zamestnávateľa,
- alebo dohodu o pracovnej činnosti, ak ide o činnosť v rozsahu najviac 10 h. / týždeň.
Odmena za vykonanú prácu je splatná a musí byť vyplatená najneskôr do konca kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom sa práca vykonala. Výška odmeny závisí od dohody medzi zamestnávateľom a dohodárom, pričom musí byť rešpektovaný zákon o minimálnej mzde.
Zárobková činnosť na základe mandátnej a príkaznej zmluvy
Ak starobný dôchodca alebo predčasný starobný dôchodca vykonáva funkciu štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu obchodnej spoločnosti alebo družstva, plynie mu príjem podľa Obchodného zákonníka. Ide o príjem (odmenu) z obchodnoprávneho vzťahu na základe mandátnej zmluvy podľa § 566 až § 576 Obchodného zákonníka (resp. zmluvy o výkone funkcie). Zo zmluvy o výkone funkcie štatutárneho orgánu síce nevyplýva vzťah podriadenosti (tak, ako to vyžaduje Zákonník práce, pričom tu chýba aj prvok závislej práce), ale príjem vyplácaný na základe tejto zmluvy je zdaňovaný podľa § 5 ZDP a vzniká povinnosť platiť poistné v súlade so zákonom o sociálnom poistení a zákonom o zdravotnom poistení.
Rovnako to platí aj v prípade príkaznej zmluvy. Ak ju uzatvorí starobný dôchodca alebo predčasný starobný dôchodca so zamestnávateľom podľa Občianskeho zákonníka tak, že má znaky závislej práce, tak príjem vyplácaný z príkaznej zmluvy je zdaňovaný podľa § 5 ZDP a vzniká povinnosť platiť poistné v súlade so zákonom o sociálnom poistení a zákonom o zdravotnom poistení.
Vždy rozhoduje obsah zmluvy. O závislú prácu ide vtedy, ak je vykonávaná:
- vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti osoby pracujúcej na základe príkaznej zmluvy podľa pokynov zamestnávateľa za odmenu,
- v pracovnom čase určenom zamestnávateľom,
- v mene zamestnávateľa.
Zárobková činnosť SZČO, pri ktorej vzniká povinné dôchodkové poistenie
Podľa § 293cu zákona o sociálnom poistení sa od 1. 7. 2014 aplikuje v praxi znenie § 5 zákona o sociálnom poistení tak, ako ho upravil zákon č. 338/2013 Z. z. Podľa § 5 zákona o sociálnom poistení je SZČO fyzická osoba, ktorá dovŕšila 18 rokov veku a v kalendárnom roku rozhodujúcom na vznik alebo na trvanie povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia SZČO dosahovala príjmy uvedené v § 3 ods. 1 písm. b) a ods. 2 a 3 zákona o sociálnom poistení, okrem fyzickej osoby, ktorá má podľa zmluvy o výkone osobnej asistencie vykonávať osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím.Ide o zárobkovú činnosť, pri ktorej dosahuje SZČO:
- Príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP.
- Príjem, ktorý nepodlieha dani z príjmov podľa ZDP, pretože tak ustanovujú predpisy a medzinárodné zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia.
- Príjem, ktorý nepodlieha dani z príjmov podľa ZDP ak sa na SZČO v sociálnom poistení uplatňujú predpisy SR podľa Nariad