Daňové priznanie k dani z príjmov právnických osôb za rok 2011

Vydáno: 63 minút čítania

Daňové priznanie je povinný podať každý daňovník, ktorému vznikla daňová povinnosť podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. alebo ten daňovník, ktorého na podanie daňového priznania vyzve správca dane. Daňová povinnosť vznikne daňovníkovi z titulu dosahovania príjmov z výkonu jeho činnosti alebo s titulu nakladania s jeho majetkom, pretože uvedené príjmy sú predmetom dane.

Právna úprava

Podaním daňového priznania (DP) daňovník – právnická osoba (PO) vyčísľuje výšku svojej daňovej povinnosti za príslušné zdaňovacie obdobie. Takáto povinnosť deklarovať výšku daňovej povinnosti a podať DP vyplýva zo zákona:

  • č. 563/2009 Z. z., o správe daní  a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „daňový poriadok“), ktorý nadobudol účinnosť 1. 1. 2012. Zákon zrušil doterajší zákon č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a ako nový procesný zákon upravuje povinnosť daňovým subjektom podať DP v súlade s ustanovením § 15 daňového poriadku, podľa ktorého má povinnosť od 1. 1. 2012 podať DP každý, komu táto povinnosť vyplýva z osobitných hmotno-právnych predpisov alebo ten daňovník, koho správca dane vyzve na podanie DP,
  • č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“), ktorý ako hmotno-právny predpis vymedzuje predmet dane, upravuje postup pri vyčíslení základu dane, stanovení daňovej povinnosti ako aj lehoty na podávanie DP.

V priebehu roka 2010 a 2011 došlo k úpravám ZDP, čo je potrebné aplikovať pri výpočte daňovej povinnosti PO za rok 2011.

Zákon č. 548/2010 Z. z., ktorý nadobudol účinnosť  1. 1. 2011 upravil nasledovné zmeny v porovnaní s rokom 2010 pri vyčíslení základu dane:

  • Úprava postupu zahrňovania goodwillu alebo záporného goodwillu do základu dane. Do konca roku 2010 sa pri zlúčení, splynutí a rozdelení obchodných spoločností alebo družstiev v prípade ocenenia majetku trhovou cenou právny nástupca nezahrňoval do základu dane. Od 1. 1. 2011 sa goodwill alebo záporný goodwill zahrnie do základu dane najdlhšie počas siedmich bezprostredne nasledujúcich zdaňovacích období, najmenej vo výške jednej sedminy ročne. ZDP upravuje postup zahrňovania goodwillu a záporného goodwillu aj u daňovníkov, ktorí sa počas uvedeného obdobia zrušujú likvidáciou, bez likvidácie, v prípade vyhlásenia konkurzu na majetok dlžníka a v prípade predaja podniku. Uvedené ustanovenie sa použije len na ten goodwill, ktorý sa vykázal u právneho nástupcu pri zlúčení splynutí alebo rozdelení, ak rozhodný deň nastal po 31. 12. 2010.V prípade zlúčenia, splynutia a rozdelenia obchodných spoločností pri ocenení majetku v pôvodných cenách sa s účinnosťou od 1. 1. 2011 u právneho nástupcu do základu dane nezahrňuje goodwill alebo záporný goodwill.
  • Úprava postupu zahrňovania niektorých nákladov do daňových výdavkov. Za daňový výdavok sa považujú cestovné náhrady vyplatené do výšky, na ktorú vzniká nárok zamestnancovi podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v z. n. p.
  • Zrušenie oslobodenia príjmov z prenájmu a predaja majetku obcí a vyšších územných celkov a rozpočtových organizácii, ktorých zriaďovateľom je obec. Akékoľvek príjmy z predaja alebo prenájmu majetku obce alebo vyššieho územného celku dosiahnuté po 31. 12. 2010 sú v súlade ustanovením § 12 ods. 2 ZDP predmetom dane obce alebo vyššieho územného celku, a to bez ohľadu na to, kedy bol predmetný majetok nadobudnutý. Naďalej však zostáva oslobodený príjem z predaja majetku a prenájmu majetku rozpočtových organizácií, pokiaľ sú takéto príjmy zahrnuté do rozpočtu zriaďovateľa. Oslobodenie sa nevzťahuje na rozpočtové organizácie zriadené obcou alebo vyšším územným celkom.
  • Spresnenie príjmov pre daňovníkov s obmedzenou daňovou povinnosťou uvádzaných ako zdroj príjmov na území SR.
  • Zmena spôsobu zdanenia dane vyberanej zrážkou tak, aby jej výberom už bola splnená daňová povinnosť s určitými výnimkami, ktoré sú taxatívne v zákone vymenované (zahraniční športovci, umelci, artisti, ktorí dosahujú príjmy na území SR, príjmy daňovníkov z vyplatenia podielových listov, príjmy z výnosov z dlhopisov, ktoré sa vyplácajú PO s obmedzenou daňovou povinnosťou, pri ktorých aj naďalej daň vybranú zrážkou možno považovať za zaplatený preddavok na daň).
  • Úprava postupu zahrňovania DPH zaplatenej v inom členskom štáte EÚ do daňových výdavkov, a to v závislosti od možnosti podania žiadosti o vrátenie DPH. Pokiaľ má platiteľ nárok na vrátenie (ak splnil stanovený limit na vrátenie dane v príslušnom členskom štáte), za daňový výdavok sa uzná príslušná DPH za podmienky, že obstaraný tovar alebo služba je daňovým výdavkom podľa podmienok a kritérií ZDP a zároveň bola podaná žiadosť o vrátenie dane podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. V prípade ak nepodá žiadosť o vrátenie, príslušná DPH nie je uznaná za daňový výdavok. Ak platiteľ DPH nesplní limit na vrátenie dane v príslušnom členskom štáte a žiadosť z tohto titulu nemôže podať, potom je príslušná DPH daňovým výdavkom v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k úhrade obstaraných tovarov a služieb.
  • Zavedenie novej dane – a to dane z emisných kvót. Predmetná daň sa vzťahuje na emisné kvóty bezodplatne nadobudnuté od Ministerstva životného prostredia, ktoré sú následné zobchodované. Zaplatená daň z emisných kvót sa nezahrňuje do daňových výdavkov pri vyčíslení základu dane.

Povinnosť podať daňové priznanie

Podľa § 15 ods. 1 daňového poriadku DP je povinný podať každý daňovník, ktorému vznikla daňová povinnosť podľa ZDP alebo ten daňovník, ktorého na podanie DP vyzve správca dane. Daňová povinnosť vznikne daňovníkovi z titulu dosahovania príjmov z výkonu jeho činnosti alebo s titulu nakladania s jeho majetkom, pretože uvedené príjmy sú predmetom dane a podľa § 41 ods. 1 ZDP takémuto daňovníkovi vzniká povinnosť podať DP.

Podľa § 2 písm. d) ZDP daňovníkom dane z príjmov je každá PO, ktorá má na území SR svoje sídlo alebo miesto skutočného vedenia. Povinnosť podať DP sa vzťahuje aj na zahraničné PO, ak majú príjmy zo zdrojov na území SR podľa § 16 a pri ktorých daň nie je vysporiadaná zrazením dane.

ZDP v ustanovení § 41 ods. 1 druhá veta definuje tých daňovníkov, ktorí nemajú povinnosť podať DP. V súlade s týmto ustanovením povinnosť podať DP nemajú daňovníci nezaložení alebo nezriadení na podnikanie [vymedzené v § 12 ods. 3 ZDP]. Za podmienky, že v príslušnom zdaňovacom období vymedzené subjekty podľa typov ako sú:

  • Národná banka Slovenska, Fond národného majetku a daňovníci nezaložení alebo nezriadení na podnikanie vykázali iba príjmy:
    • ktoré nie sú predmetom dane podľa § 12 ods. 7 ZDP, t. j. vykázali príjmy z titulu:
      • prijatia príslušného podielu zaplatenej dane podľa § 50 ZDP,
      • príjmy z titulu darovania,
      • príjmy z titulu podielov na zisku, vyrovnávacieho podielu, podielu na likvidačnom zostatku,
      • príjmy z dôvodu nadobudnutia nových akcií a podielov, prípadne ich výmeny pri zrušení daňovníka bez likvidácie (t. j. pri zlúčení, rozdelení alebo splynutí),
    • z ktorých bola daň vybratá podľa § 43 ZDP.
  • Občianske združenia, pokiaľ vykázali iba príjmy:
    • ktoré nie sú predmetom dane podľa § 12 ods. 7 ZDP, t. j. vykázali príjmy z titulu:
      • prijatia príslušného podielu zaplatenej dane podľa § 50 ZDP,
      • príjmy z titulu darovania,
      • príjmy z titulu podielov na zisku, vyrovnávacieho podielu, podielu na likvidačnom zostatku,
      • príjmy z dôvodu nadobudnutia nových akcií a podielov, prípadne ich výmeny pri zrušení daňovníka bez likvidácie (t. j. pri zlúčení, rozdelení alebo splynutí),
    • z ktorých bola daň vybratá podľa § 43 ZDP,
    • oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b) zákona, t. j. príjmy z titulu platenia členských príspevkov podľa štatútu, stanov, zriaďovacích listín (ide o záujmové združenia právnických osôb, profesijné komory, politické strany a hnutia, občianske združenia, odborové organizácie).
  • Rozpočtové a príspevkové organizácie, pokiaľ vykázali iba príjmy, ktoré sú:
    • oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b) ZDP,
    • z ktorých bola daň vybratá podľa § 43 ZDP.
  • daňovníci ako sú registrované cirkvi a náboženské spoločnosti, pokiaľ vykázali iba príjmy, ktoré sú:
    • oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. a) ZDP, t. j. ide o príjmy z kostolných zbierok, cirkevných úkonov,
    • z ktorých bola daň vybratá podľa § 43 ZDP.

Zdaňovacie obdobie

Vo všeobecnosti je zdaňovacím obdobím príslušný kalendárny rok, čo vyplýva z ustanovenia § 2 písm. l) ZDP pričom zákon stanovuje v ustanovení § 41 špecifické prípady, kedy zdaňovacie obdobie je iné ako jeden kalendárny rok.

Ide o nasledovné špecifiká:

  • V prípade, že daňovník zaniká bez likvidácie (prípady zlúčenia, splynutia a rozdelenia), zdaňovacie obdobie sa končí ku dňu podľa § 4 ods. 3 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v z. n. p. (ďalej len „zákon

Související dokumenty

Súvisiace články

Daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby za zdaňovacie obdobie roku 2007
Daňové priznanie za rok 2006 – Daň z príjmov právnických osôb
Komentár k zmenám zákona o dani z príjmov (I.)
Daňové priznanie k dani z príjmov právnických osôb za rok 2005
Dodatočné daňové priznanie k dani z príjmov – daňové a účtovné dopady
Komentár k zmenám zákona o dani z príjmov s účinnosťou od 1. 1. 2005
Daňové priznanie k dani z príjmov právnických osôb za rok 2004
Odpočet daňových strát vykázaných v rokoch 2015 až 2018 u právnickej osoby
Odpis záväzkov
Daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby za zdaňovacie obdobie roka 2020
Preddavky na daň z príjmov právnickej osoby v roku 2021
Preddavky na daň z príjmov právnickej osoby v roku 2022
Daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby za zdaňovacie obdobie roka 2021
Opravné a dodatočné daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby
Zmeny zákona o dani z príjmov, ktoré sa prvýkrát uplatnia v daňovom priznaní po 31. 12. 2015
Daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby za rok 2013
Daňová licencia
Preddavky na daň z príjmov právnickej osoby v roku 2014
Daňové priznanie k dani z príjmov právnických osôb za rok 2012

Súvisiace otázky a odpovede

Dodatočné daňové priznanie
Pokuta za oneskorené podanie daňového priznania
Oneskorené podanie daňového priznania k dani z príjmov právnických osôb
Odvody a príkazná zmluva
Výzva na podanie DPPO
Dodatočné daňové priznanie a pokuta
Daňový bonus SZČO
Odmena pre konateľa z Českej republiky
Zmluva o vytvorení a použití umeleckého výkonu
Príjem hotovosti za prenájom majetku v s.r.o.
Predaný byt nadobudnutý cez dedičské konanie - daň a odvody
Zrušenie s.r.o.
Oznamovacia povinnosť
Registrácia na daňovom úrade
Oznamovacia povinnosť - úroky účtované do daňových nákladov
Povinnosti mandátara pri uzatvorení mandantnej zmluvy.
Postup správcu dane pri daňovej kontrole
Daňový dopad záporného goodwillu
Kúpa auta v zahraničí
Prenájom športovej haly občianským združením a nasledná zľava pre deti