Postúpením (predajom) pohľadávky pôvodný veriteľ získava určité dohodnuté percento z jej nominálnej hodnoty. Výhodou takéhoto postupu je, že aj napriek určitému zníženiu sumy pohľadávky môže veriteľ dosiahnuť okamžité zlepšenie vlastnej platobnej schopnosti a likvidity získaním finančnej hotovosti, čo môže vyrovnať rozdiel medzi pôvodnou sumou a trhovou cenou postúpenej pohľadávky. Prínosom je aj úspora času a energie, ktorú by pôvodný veriteľ musel vynaložiť na vymáhanie pohľadávky. Príspevok sa zaoberá úpravou odplatného postúpenia pohľadávok v zákone č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“) u daňovníkov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva.
Vplyv opravnej položky na základ dane pri postúpení pohľadávky
Ak k pohľadávke, ktorá sa postupuje bola vytvorená opravná položka, ktorá bola daňovo uznaná, daňovník je povinný upraviť základ dane spôsobom ustanoveným v 17 ods. 28 písm. a) ZDP.
V súlade s týmto ustanovením v zdaňovacom období, v ktorom dôjde k postúpeniu pohľadávky:
- zvýši sa základ dane o sumu opravnej položky, ktorej tvorba bola uznaná za daňový výdavok podľa § 20 ZDP a súčasne
- zníži sa základ dane o výdavok(náklad), ktorý je uznaným daňovým výdavkom podľa § 19 ods. 3 písm. h) ZDP, ak bola pohľadávka v zdaňovacom období postúpenia aspoň jeden kalendárny deň nepremlčaná alebo
- zníži sa základ dane o výdavok (náklad) podľa § 19 ods. 3 písm. h) ZDP najviac do výšky opravnej položky, ktorá bola uplatnená ako daňový výdavok, keď ešte nebola premlčaná, ak nebola pohľadávka v zdaňovacom období postúpenia aspoň jeden kalendárny deň nepremlčaná.
Príklad č. 11:
Spoločnosť v roku 2022 evidovala nepremlčanú pohľadávku za