V prípadoch, ak zamestnávateľ nevypláca zamestnancom dlhšie obdobie mzdu, alebo dokonca zaniká a zamestnanci sa bezúspešne domáhajú svojich finančných nárokov, chráni zamestnancov nielen legislatíva Slovenskej republiky ale aj legislatíva Európskej únie.
Pre tieto prípady je právna ochrana zamestnancov zakotvená v:
- zákone č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len „Zákonník práce“),
- príslušných ustanoveniach súvisiacich s garančným poistením v zákone č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v z. n. p. (ďalej len „zákon o sociálnom poistení“),
- smernici Európskeho parlamentu a Rady 2008/94/ES z 22. 10. 2008 o ochrane zamestnancov pri platobnej neschopnosti ich zamestnávateľa (ďalej len „smernica Európskej únie“).
S účinnosťou od 1. 1. 2014 boli zákonom č. 338/2013 Z. z. ustanovenia súvisiace s garančným poistením v zákone o sociálnom poistení zmenené a zosúladené so smernicou Európskej únie.
Garančné poistenie podľa zákona o sociálnom poistení
Garančné poistenie je súčasťou systému sociálneho poistenia ustanoveného v zákone o sociálnom poistení od 1. 1. 2004. Je to poistenie zamestnávateľov, na ktorých môže byť vyhlásený konkurz podľa zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o konkurze“).
Ide o poistenie pre prípad platobnej neschopnosti zamestnávateľa na uspokojovanie nárokov zamestnanca a na úhradu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie nezaplatených zamestnávateľom do základného fondu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie.
Zamestnávateľ je podľa § 12 zákona o sociálnom poistení platobne neschopný vtedy, ak:
- bol podaný návrh na vyhlásenie konkurzu alebo
- sa začalo konkurzné konanie bez návrhu.
Deň vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa je deň doručenia návrhu na vyhlásenie konkurzu príslušnému súdu alebo deň vydania uznesenia súdu o začatí konkurzného konania bez návrhu.
Z garančného poistenia zamestnávateľa má jeho zamestnanec nárok na dávku garančného poistenia vtedy, ak sú splnené podmienky ustanovené v zákone o sociálnom poistení. Dávku garančného poistenia vypláca poistencovi príslušná pobočka Sociálnej poisťovne zo základného fondu garančného poistenia.
Zamestnávateľ na účely garančného poistenia
Podľa § 18 ods. 1 zákona o sociálnom poistení je povinne garančne poistený zamestnávateľ:
- zamestnanca v pracovnoprávnom vzťahu (najmä v pracovnom pomere ale aj v právnom vzťahu založenom dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ktorými sú dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti) a
- člena družstva, ktorý je v pracovnom vzťahu k družstvu.
Podľa § 18 ods. 2 zákona o sociálnom poistení platí, že povinne garančne poistený nie je zamestnávateľ uvedený v § 18 ods. 1 zákona o sociálnom poistení ktorý je:
- zamestnávateľ, ktorý je zastupiteľský úrad cudzieho štátu a
- zamestnávateľ, na ktorého nemôže byť vyhlásený konkurz podľa § 2 zákona o konkurze.
Konkurz nemôže byť vyhlásený podľa § 2 zákona o konkurze na:
- štát,
- štátnu rozpočtovú organizáciu,
- štátnu príspevkovú organizáciu,
- štátny fond,
- obec,
- vyšší územný celok,
- Národnú banku Slovenska,
- Fond ochrany vkladov,
- Garančný fond investícií,
- rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti obce a vyššieho územného celku,
- inú osobu, za ktorej všetky záväzky zodpovedá alebo ručí štát.
Uvedené subjekty nie sú garančne poistené a nevzniká im povinnosť platiť poistné podľa zákona o sociálnom poistení.
? Otázka č. 1:
Cirkevná škola zamestnáva učiteľov a nepedagogických zamestnancov. Vzniká cirkevnej škole povinnosť platiť garančné poistenie?
Áno. Na školu, ak nie je jej zriaďovateľom vyšší územný celok ale cirkev, sa povinnosť platiť garančné poistenie vzťahuje.
* * *