Občianske právo

Počet vyhľadaných dokumentov: 23

Zoradiť podľa:

Počet vyhľadaných dokumentov: 23

Zoradiť podľa:

  • Článek
Fyzická osoba, ktorá nie je podnikateľ nadobudla dňa 24. októbra 2017 pozemok prostredníctvom darovacej zmluvy. Dňa 8. septembra 2023 tento pozemok vymenila za iný pozemok na základe zámennej zmluvy. Fyzická osoba pozemok, ktorý nadobudla prostredníctvom zámeny v roku 2023, predala v mesiaci máj 2024. Podlieha takýto predaj dani z príjmu? Respektíve, považuje sa zámena za nové nadobudnutie, pri ktorom plynie nová 5-ročná lehota v súvislosti s oslobodením od dane z príjmu pri predaji nehnuteľnosti?
Vydané: 24. 07. 2024
  • Článek
Dňa 1.7.2024 nadobudol účinnosť nový zákon, a to zákon č. 108/2024 Z.z. o ochrane spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len "zákon o ochrane spotrebiteľa"). Predmetný zákon schválila Národná rada SR v apríli tohto roku.
Vydané: 24. 07. 2024
  • Článek
Oba kódexy súkromného práva obsahujú výpočet zmluvných typov, ktoré sa podľa zákonodarcu v praxi vyskytujú najčastejšie. V kódexe občianskeho práva, teda v zákone č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v z. n. p. (ďalej len „Občiansky zákonník“), ale aj v kódexe obchodného práva, teda v zákone č. 513/1991 Zb., Obchodný zákonník v z. n. p. (ďalej len „Obchodný zákonník“) nájdeme medzi zmluvnými typmi výslovne upravenú aj zmluvu o sprostredkovaní.
Vydané: 07. 04. 2023
  • Článek
Nadobúdanie vlastníctva darovaním je vymedzené ustanoveniami zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v z. n. p. (ďalej len „Občiansky zákonník“), pričom podmienky darovania sú upravené v § 628 až § 630 tohto zákona. V nadväznosti na tieto ustanovenia je zadefinovaný princíp darovania, a to prostredníctvom darovacej zmluvy, ktorou darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému, ktorý dar alebo sľub prijíma. Darovacia zmluva musí byť písomná, ak je predmetom daru nehnuteľnosť. Pri hnuteľnej veci sa písomná darovacia zmluva vyžaduje v prípade, ak nedôjde k odovzdaniu a prevzatiu veci pri darovaní.
Vydané: 06. 12. 2022
  • Článek
Členstvo Slovenskej republiky v Európskej únii vo výraznej miere ovplyvnilo aj právnu oblasť, konkrétne aj oblasť vymáhania cezhraničných pohľadávok. Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1896/2006 z 12. 12. 2006, ktorým sa zavádza európske konania o platobnom rozkaze (ďalej len „nariadenie o EPR“) sa poskytol veriteľom zaujímavý nástroj na vymáhanie nepopretých občianskych a obchodných pohľadávok v rámci zásadne unifikovaného konania. V tomto príspevku sa bližšie pozrieme na niektoré vybrané aspekty využitia európskeho platobného rozkazu.
Vydané: 30. 07. 2022
  • Článek
Možno vziať odstúpenie od zmluvy späť, keby si to kupujúci rozmyslel? Ide o odstúpenie kupujúceho od kúpnej zmluvy (auta), uzavretej medzi kupujúcim (spotrebiteľom) a predávajúcim (podnikateľom) podľa zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p., ktoré bolo doručené predávajúcemu.
Vydané: 14. 10. 2020
  • Článek
V prvej časti článku autorka čitateľov uviedla do problematiky systému správneho súdnictva vysvetlením pojmov ako sú napr. príslušnosť súdov na konanie, účastníci správneho súdneho konania, postavenie a pôsobnosť prokurátora v správnom súdnom konaní, podanie žaloby, typy žalôb, náležitosti podania a jeho nedostatky a podobne. Druhá časť pokračuje a uzatvára tému.
Vydané: 03. 06. 2016
  • Článek
Chcem kúpiť pozemok (trvalý trávnatý porast, parcela E) od štyroch spoluvlastníkov. Jeden zo spoluvlastníkov je neznámy vlastník a jeho podiel spravuje Slovenský pozemkový fond. Je možné kúpiť spoluvlastnícky podiel tohto neznámeho vlastníka? V prípade, ak je to možné, aký je postup? (Poznámka: Traja podieloví vlastníci s predajom súhlasia.)
Vydané: 04. 06. 2015
  • Článek
V poslednej, tretej časti, uvádzame zmeny v pôsobnosti Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky po prechode na euro.
Vydané: 01. 05. 2009
  • Článek
Príkazná zmluva je zmluvou obstarávateľského typu a predstavuje základný zmluvný typ v skupine zmlúv označovaných ako zmluvy so zástupcami. Aký má byť jej obsah, povinnosti príkazníka a príkazcu, podmienky jej zániku, zmluva z pohľadu Zákonníka práce a ďalšie informácie uvádza autor v príspevku.
Vydané: 01. 05. 2009
  • Článek
Príspevok sa orientuje na charakter zmenky ako cenného papiera, nástroja na získanie zmenkového úveru a na spôsob jej účtovania v podvojnom účtovníctve v nadväznosti na základ dane z príjmov.
  • Článek
V tejto časti autorka vysvetľuje účtovanie započítania pohľadávok.
Vydané: 01. 09. 2008
  • Článek
Jedným z najčastejších právnych vzťahov pri realizácii podnikateľskej činnosti je vzťah medzi prenajímateľom a nájomcom, predmetom ktorého je nájom nebytových priestorov. Vzniká na základe písomnej zmluvy, ktorou prenajímateľ prenecháva nájomcovi do dočasného odplatného užívania nebytový priestor za podmienok bližšie stanovených v nájomnej zmluve.
Vydané: 01. 05. 2008
  • Článek
Ak si kúpite v obchode tovar a v lehote dvoch rokov od jeho zakúpenia sa na ňom vyskytnú vady, máte právo reklamovať ich u predávajúceho. Vzťahuje sa ale právo kupujúceho na reklamáciu zakúpeného tovaru naozaj na všetok tovar a môžete ho uplatniť u predávajúceho za akýchkoľvek podmienok, alebo je obmedzené určitými podmienkami?
Vydané: 01. 10. 2007
  • Článek
Občianske združenia v zmysle § 18 Občianskeho zákonníka sú právnickými osobami a sú zakladané v súlade s ustanoveniami zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v z. n. p. Týmto zákonom sa riadi ich vznik, zánik aj hospodárenie. Občianske združenia zo zákona sa nemôžu zakladať na účely združovania občanov v politických stranách a v politických hnutiach, na zárobkovú činnosť alebo na zabezpečenie riadneho výkonu určitých povolaní a na združovanie občanov v cirkvách a náboženských spoločnostiach. Občianske združenie vzniká registráciou na Ministerstve vnútra SR.
Vydané: 01. 08. 2007
  • Článek
V praxi sa často stáva sa často pri činnostiach, ktoré smerujú k hmotnému výsledku, uzatvára zmluva o dielo. Autorka vysvetľuje, ako správne zatriediť príjmy z nej vyplývajúce do príslušných ustanovení zákona o dani z príjmov.
Vydané: 01. 07. 2007
  • Článek
Zo zmlúv, z dodania tovaru, poskytnutia služby, z bezdôvodného obohatenia, zo spôsobenej škody, ako aj z ďalších právnych skutočností vznikajú záväzkové právne vzťahy, z ktorých veriteľovi vzniká právo na plnenie (pohľadávka) od dlžníka a dlžníkovi vzniká povinnosť splniť záväzok (dlh). Predmetom plnenia záväzkového vzťahu sú v praxi často peniaze (tzv. peňažné záväzkové vzťahy). Charakter peňažných záväzkov majú všetky záväzky, predmetom ktorých sú peniaze ako zákonné platidlá, bez ohľadu na to, ako záväzky vznikli.
Vydané: 01. 07. 2007
  • Článek
Autor vysvetľuje nakladanie s majetkom nadobudnutým v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, používaným na podnikateľskú činnosť.
Vydané: 01. 04. 2007
  • Článek
Jednou z možností ako realizovať svoje podnikateľské zámery je využiť okrem vlastných zdrojov aj cudzí finančný kapitál.
Vydané: 01. 04. 2007
  • Článek
Zákonník práce rozdeľuje zodpovednosť zamestnanca za škodu na všeobecnú zodpovednosť a osobitnú zodpovednosť. Koncepcia zodpovednosti zamestnanca za spôsobenú škodu je podstatne odlišná od zodpovednosti zamestnanca za škodu podľa Občianskeho zákonníka alebo podľa Obchodného zákonníka. Zamestnancom sa pritom v zmysle § 11 Zákonníka práce rozumie fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, resp. v obdobných pracovných vzťahoch (ak tak ustanovuje osobitný predpis, napr. štátna služba, verejná správa) vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu podľa jeho pokynov za mzdu alebo odmenu. Netýka sa to teda napr. štatutárnych orgánov obchodných spoločností, na ktorých sa vzťahuje zodpovednosť za škodu podľa Obchodného zákonníka (pozri napr. § 135a Obchodného zákonníka v prípade konateľov s. r. o.).
Vydané: 01. 12. 2006